Zgubny wpływ sektora energetycznego: stężenie CO2 w atmosferze jest najwyższe w historii

Zgubny wpływ sektora energetycznego: stężenie CO2 w atmosferze jest najwyższe w historii

Fot. Vickifrance/Dreamstime

Poziom koncentracji CO2 w atmosferze jest najwyższy w historii - poinformowali ekolodzy z WWF, powołując się na badania naukowców z USA. Ekolodzy twierdzą, że bez odejścia od paliw kopalnych nie da się uniknąć katastrofalnych zmian klimatu.

Naukowcy z hawajskiego obserwatorium Mauna Loa poinformowali na swojej stronie internetowej, że w maju poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). - Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie - podkreślili w oświadczeniu ekolodzy.

Według aktywistów, przekroczenie tego poziomu stężenia CO2 oznacza, że zahamowanie wzrostu średniej globalnej temperatury może być jeszcze trudniejsze, niż prognozowano do tej pory. - Bez odejścia od paliw kopalnych i głębokiej transformacji w kierunku czystej energii, katastrofalnych skutków zmian klimatu nie uda się powstrzymać - dodali ekolodzy.

- Konieczność obniżenia emisji gazów cieplarnianych rysuje się teraz jeszcze wyraźniej, jako jedyna odpowiedź, na jaką możemy sobie pozwolić - oceniła Monika Marks z WWF.

Ekolodzy zwracają uwagę, że poziom koncentracji dwutlenku węgla wzrasta od 200 lat. Na początku rewolucji przemysłowej osiągał on 280 ppm, a w 1958 r. 316 ppm. Wizualizuje to tzw. krzywa Keelinga, stworzona przez amerykańskiego naukowca Charlesa Davida Keelinga, który rozpoczął badania przy wulkanie Mauna Loa w 1958 roku.

WWF zwraca uwagę, że pierwszy tak wysoki poziom stężenia CO2, wystąpił ok. 4,5 mln lat temu (365- 415 ppm), choć temperatura na świecie była wtedy o wiele wyższa. Średnie stężenie dwutlenku węgla w 2012 roku wyniosło 393,82 ppm.

Ekolodzy nie mają wątpliwości - to człowiek jest odpowiedzialny za wzrastający poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. - Większość emisji pochodzi z sektora energetycznego, przede wszystkim ze spalania paliw kopalnych. Jeśli poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze będzie wzrastał, możemy spodziewać się, że letnie temperatury, które dotychczas były notowane jako rekordowe, staną się przeciętne dla tej pory roku. Ekstremalne susze staną się normą. Nawałnice i powodzie będą coraz częstsze - ocenili aktywiści.

Obserwatorium naukowe, w którym mierzone jest stężenie CO2 w atmosferze znajduje się na aktywnym wulkanie. Mimo tego naukowcy opracowali metodę, która eliminuje wpływ lokalnych zanieczyszczeń na otrzymywane wyniki badań.

Czytaj więcej w Money.pl
To przez niego pękają lodowce. Są badania
Nowe analizy pokazują, że cząsteczki CO2 mogą mieć bezpośredni wpływ na pękanie lodowców.
To one pochłaniają połowę emisji CO2
Z ok. 350 mld ton CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych w ciągu ostatniego półwiecza, ziemska przyroda pochłonęła do 55 proc.
Ekologiczna energia? Rząd szuka sposobu
Polska będzie szukała takich źródeł energii odnawialnej, które są najbardziej adekwatne do naszych możliwości - zapewnia premier. Czyli jakich?
energetyka, ekologia, co2, dwutlenek węgla
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
piti1037
217.96.28.* 2013-05-15 08:42
Dobra wiadomość dla rolników, leśników - rośliny będą rosły szybciej, lepiej dokarmione CO2. CO2 to towar deficytowy dla roślin i bardzo potrzebny. Czemu nikt nie publikuje jak skoczą plony w górę przy zwiększeniu stężenia nawet o 10ppm?
njliber
83.24.79.* 2013-05-15 07:09
Tera będą jełopy siedzieć i się modlić o te susze, nawałnice i powodzie. Każda susza na wagę złota. Co ciekawe już nie globalne ocieplenie, choć globalne ozimnienie podobno globalnemu ociepleniu nie przeszkadza. No cóż, każdy orze jak może.
100lecie kłamców
159.205.138.* 2013-05-15 07:07
Owszem, rok rekordowej czynności wulkanów na świecie.Starannie zamilczany.Karkołomne teorie lobbystów handlarzy powietrzem mówią,że ilość plażowiczów ma wpływ na wzrost promieniowania słonecznego.