Zima w Polsce. Zasypane główne drogi

Zima w Polsce. Zasypane główne drogi

Fot. Maj/Reporter

Nadal śnieżnie, mroźno i wietrznie. Od kilku dni pada śnieg i nadal będzie padać. Pogoda nie sprzyja bezpiecznej jeździe. W całym kraju drogowcy próbują utrzymać przejezdność tras. 80 pługopiaskarek, pługów i solarek walczy z zimą na krajowych i wojewódzkich trasach Warmii i Mazur.

W całym regionie jest mroźno - od minus 11-tu do minus 13-tu stopni, w wielu miejscach prószy śnieg, a opadom często towarzyszą porywy wschodniego wiatru powodujące zawieje i zamiecie. Trudne warunki są nawet na najważniejszych arteriach regionu. Błoto pośniegowe między innymi na S7 łączącej Warszawę i Trójmiasto.

- Od rana pracujemy pełną parą - zapewnia Andrzej Ołtuszewski z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. 26 pługopiaskarek i 4 pługi cały czas są w akcji.
Najgorzej jest na bocznych i lokalnych trasach, gdzie wiatr nawiewa śnieg z pól i lokalnie mogą tworzyć się zaspy.

Coraz trudniej jeździ się po drogach Mazowsza. Opady śniegu i silny wiatr powodują, że nawet na najważniejszych trasach zalega błoto pośniegowe. Jest bardzo ślisko. Największe problemy mają ciężarówki. Na krajowej siódemce, w miejscowości Wiśniewo niedaleko Mławy tir zablokował pas ruchu w kierunku Gdańska. Ruch odbywa się tam wahadłowo. Wcześniej na drodze numer 8 pomiędzy Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką doszło do kolizji auta osobowego z samochodem dostawczym. Ślisko i biało jest także na krajowej dwójce w okolicach Siedlec i 17-tce w rejonie Garwolina.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na drogach wojewódzkich i lokalnych. W wielu miejscach tworzą się zaspy. W całym województwie lubelskim pada śnieg. Nieprzejezdna jest droga wojewódzka 837 z Piask do Żółkiewki. Na wielu drogach w całym regionie są bardzo trudne warunki jazdy - tworzą się zaspy, pada snieg i wieje silny wiatr.

Od rana drogowcy próbują odśnieżyć trasę wojewódzką 837. Na prawie 30-kilometrowej drodze od Piask przez Gardzinice, Rybczewice i Żółkiewkę są bardzo trudne warunki - jazdę uniemożliwiają zaspy. Pług nie dał rady odśnieżyć trasy, dlatego wysłano do pracy ciężki sprzęt.

Bardzo złe warunki są na wielu drogach - ostrzega Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Nawierzchnie są pokryte warstwą zajeżdżonego śniegu lub błotem pośniegowym. Jest ślisko.
Problemy też na kolei. Nad ranem w Zabrzu wykoleił się pociąg towarowy. Wypadł on z torów przy wyjeździe ze stacji Zabrze Biskupice. W związku z tym pociągi poruszają się drugim torem. Utrudniony jest także ruch samochodów- poruszanie się przejazdem kolejowym na ulicy Ziemieskiej odbywa się wahadłowo.

Natomiast w Częstochowie pociąg towarowy uszkodził pantograf. Pociągi osobowe jadące ze stacji Częstochowa - Towarowa do stacji Częstochowa -Osobowa maja około 15-minutowe opóźnienia.

Pogoda w najbliższa dniach nie poprawi się. Napływa do nas mroźniejsze powietrze arktyczne. najcieplejszym momencie dnia mróz zelżeje do 4-8 stopni, tylko na polskim biegunie zimna nadal będzie sięgać 13 stopni. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, nad morzem i na północnym wschodzie w porywach do 55 kilometrów na godzinę. Na wschodnim wybrzeżu wiatr dość silny i silny do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 65 kilometrów na godzinę. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Od piątku czeka nas ocieplenie i temperatury na południu Polski nawet dodatnie. Niestety, w dużej części kraju będzie też padał marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od minus 9 stopni na wschodzie do nawet plus 3 stopni na Dolnym Śląsku. Takie ocieplenie powoduje to, że opady śniegu przechodzą w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie