Zużycie energii. Skandynawowie rekordzistami!

Zużycie energii. Skandynawowie rekordzistami!

Fot. ZEFA

Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja otwierają listę krajów zużywających najwięcej energii na głowę mieszkańca w ciągu roku - czytamy na stronie NASA..

Statystycznie jeden Islandczyk zużywa średnio w skali roku 52,374 kilowatogodzin; w Norwegii jest to 23,174 kWh, w Finlandii - 15,738 kWh, a w Szwecji 14,030 kWh. Niewiele im ustępują Amerykanie, powszechnie kojarzeni z konsumpcją. Przeciętne roczne zużycie energii na głowę w ich kraju wynosi 13,246 kWh, w Japonii jest to 7,848 kWh.

Listę zużycia energii per capita opracowali eksperci Banku Światowego na podstawie danych z satelity pogodowego Suomi NPP, należącego do amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration.

Zainstalowany na tym satelicie czujnik IVIIRS mierzy ilość energii wypromieniowywanej przez atmosferę, lądy, lodowce i oceany. Uzyskane przez niego dane dają obraz Ziemi, który można odfiltrować tak, by uzyskać obraz świateł miast, pożarów czy pochodni gazowych (urządzeń w kształcie komina, spalających niezagospodarowywany gaz w instalacjach wydobywczych ropy naftowej, rafineriach, koksowniach itp).

Duże zużycie elektryczności na głowę Skandynawów eksperci tłumaczą z jednej strony słabym zaludnieniem, z drugiej obecnością energochłonnych gałęzi przemysłu, bogatymi zasobami naturalnymi (dzięki którym produkcja elektryczności jest łatwa i tania) oraz dużym zapotrzebowaniem, związanym z klimatem północy i długą, ciemną zimą.

Energochłonny przemysł istnieje np. na Islandii, gdzie największymi konsumentami energii są trzy huty aluminium. Choć ich światło nie jest zbyt wyraźne z orbity, to - według ocen - zużywają one ponad pięć razy więcej energii, niż wszyscy mieszkańcy tego kraju razem wzięci. (Populacja całej Islandii liczy sobie 323 tysiące czyli mniej więcej połowę tego, co Wrocław).

Natomiast duże zużycie energii w Norwegii (na głowę mieszkańca) jest konsekwencją systemu ogrzewania domów i grzania wody, opartego na elektryczności. Mimo wysokiego poziomu konsumpcji produkcja elektryczności w krajach północnych bazuje na źródłach energii odnawialnej. Dlatego kraje te w minimalnym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych - czytamy na stronie NASA.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
K*
95.49.175.* 2014-10-09 19:43
Artykuł w tej formie kwalifikuje do legendy "Amerykańscy naukowcy"...
Z satelity nie da się zmierzyć zużycia energii elektrycznej, tylko emisję ciepła fal elektromagnetycznych na różnych częstotliwościach - np. podczerwieni, która mówi o emisji ciepła. Mamy informację o tym, gdzie jest jasno lub ciepło, a nie dlaczego tak jest.
Na stronie nasa jest napisane, że z satelity to są tylko ilustracje do artykułu;) Użycie energii określane jest z danych statystycznych poszczególnych krajów. Tyle w temacie orbitalnych pomiarów.
Reszta to wnioskowanie na podstawie danych.
xhopkinsx
195.191.162.* 2014-10-08 16:45
Zgadza się, w Norge, szczególnie w zimie, wszędzie w domkach widać zapalone światła, mimo że właścicieli nie ma w domach:)