60 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka

60 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka

W polkowickiej fabryce volkswagena uruchomiono produkcję innowacyjnych silników wysokoprężnych MDB. Na ten cel otrzymano prawie 60 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Innowacyjna Gospodarka.

źródło: polkowice.pl

Uroczyste otwarcie nowo wybudowanej hali produkcyjnej wraz z uruchomieniem produkcji silników odbyło się 30 kwietnia br. Innowacyjne silniki wysokoprężne MDB w konstrukcji modułowej charakteryzują się przede wszystkim niższym o 10 proc. zużyciem paliwa, wysoką jakością i wytrzymałością oraz niską emisją spalin. Już w 2013 roku została uruchomiona pierwsza linia produkcyjna silników. Uruchomiono także nowe linie obróbki głowic w ramach projektu, o wartości ponad 466,4 mln zł. Na sierpień 2014 roku planowane jest również oddanie do użytku linii obróbki i linii montażu zintegrowanego modułu sterowania zaworami.

W uroczystości wziął udział wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński. Na spotkaniu podkreślił przede wszystkim, że rozwój i nowe inwestycje tak znaczących firm jak Volkswagen Motor Polska wpływają na kondycję polskiej gospodarki. Volkswagen jest jedną z kluczowych firm polkowickiej podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dlatego kolejne inwestycje świadczą o zaufaniu i poczuciu stabilności polskiej gospodarki.

Nowo wybudowana hala o pow. 20 tys. m kw, w której nastąpiło uroczyste otwarcie to koszt 30 mln euro, a nowa linia produkcyjna kosztowała 150 mln euro. Nowy silnik zaś to niezwykłe osiągnięcie technologiczne. Nie tylko będzie emitował mniej spalin, ale również będzie o 10 euro tańszy od poprzednika, a także o 10 kg lżejszy.

e.leszko@energiamax.pl

energetyka, fundusze, dofinansowanie, transport, finansowanie, budowa, technologie, minister gospodarki, silnik, innowacyjne technologie, aktualności, polska gospodarka, wicepremier janusz piechociński, fabryka volkswagena polkowice, fabryka volkswagena, gospodarka regionu
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie