Chiny tną emisję CO2. To rewolucja

Chiny tną emisję CO2. To rewolucja

Fot. Tietew/CC BY-SA 3.0/Wikimedia

Rząd Chin zatwierdził pakiet rozporządzeń mających na celu lepszą ochronę środowiska oraz poprawę standardów bezpieczeństwa żywności i wody. Państwo Środka jest największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie.

Rada Państwowa poleciła m.in. przyspieszenie instalacji urządzeń kontrolujących poziom emisji zanieczyszczeń w małych rafineriach pracujących na węglu oraz spowolnienie rozwoju najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu jak np. metalurgia, przemysł chemiczny, petrochemiczny czy cementowy.

Przedsiębiorstwa w branżach emitujących najwięcej zanieczyszczeń będą musiały do końca 2017 roku zmniejszyć o co najmniej 30 proc. emisję gazów cieplarnianych na jednostkę PKB w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

Zwrócono się także do władz poszczególnych regionów o podwyższenie kryteriów stosowanych w ocenie różnych projektów pod kątem ich wpływu na środowisko, a także o nieprzyznawanie zezwoleń, środków finansowych czy ziemi projektom, które nie spełniają nowych standardów. Przewiduje się też kary dla przedsiębiorstw niestosujących się do tych zasad.

Pakiet proekologicznych rozporządzeń postrzegany jest w Chinach jako pierwszy etap reform obiecanych przez nowego prezydenta Xi Jinpinga. Zapowiadał on, że jego kraj nie poświęci środowiska w imię wzrostu gospodarczego.

Chiny emitują do atmosfery najwięcej gazów cieplarnianych spośród wszystkich państw na świecie. Aż 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje się właśnie w Państwie Środka. Coraz częściej mieszkańcy Chin protestują przeciwko planom budowy zakładów chemicznych w miastach.

Chińskie władze obawiają się, że rosnący sprzeciw mieszkańców miast może w przyszłości przerodzić się w społeczne niepokoje - zauważa brytyjski dziennik The Independent.

Czytaj więcej w Money.pl
Protest w Chinach. Setki ludzi na ulicach
W centrum miasta ludzie nieśli transparenty i plakaty. Zdjęcia manifestacji i sił policyjnych przed siedzibą lokalnych władz obiegły sieć społecznościową Weibo, odpowiednik Twittera.
Czernieją im płuca. Od zanieczyszczeń
W mieście Kanton na południu Chin zanieczyszczenie powietrza drobnym pyłem jest tak duże, że płuca mieszkańców w wieku 40-50 lat stają się czarne.
Wielkie skażenie w Chinach. Ponad 300 tys...
Zanieczyszczone działki po działalności przemysłowej (brownfield) pierwszy raz stały się przedmiotem zainteresowania najwyższych władz państwowych
chiny, zanieczyszczenia, ochrona środowiska, środowisko, emicja co2
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
A.666
81.168.232.* 2013-09-12 15:49
"Przedsiębiorstwa w branżach emitujących najwięcej zanieczyszczeń będą musiały do końca 2017 roku zmniejszyć o co najmniej 30 proc. emisję gazów cieplarnianych na jednostkę PKB w przeliczeniu na głowę mieszkańca"

biorąc pod uwagę przyrost naturalny na poziomie 0.5%, wzrost gospodarczy załóżmy kiepski jak na tamtejsze warunki - 8%, czyli PKB na mieszkańca wzrośnie przez 4 lata dokładnie 30%, więc emisja CO2 zostanie bez zmian; Oni są lepsi niż Rostowski;)