Energa przejmie farmy wiatrowe

Fot. media.energa.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodziła się na przejęcie przez spółkę zależną Energi - Energę Hydro farm wiatrowych od duńskiej firmy DONG i hiszpańskiej Iberdroli - poinformowała Energa.

Finalizacja obu transakcji powinna nastąpić w najbliższych tygodniach. W efekcie Energa przejmie trzy działające w północnej Polsce farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 165 MW oraz pakiet projektów.

Umowa z DONG przewiduje, że Energa przejmie pracującą farmę wiatrową w Karcinie w województwie zachodniopomorskim o mocy 51 MW oraz pięć rozpoczętych projektów w północnej Polsce, o łącznej planowanej mocy około 220 MW.

Natomiast na mocy porozumienia zawartego z Iberdrolą polska spółka przejmie dwie działające farmy wiatrowe - Karścino w województwie zachodniopomorskim i Bystra w województwie pomorskim - o łącznej mocy zainstalowanej 114 MW oraz pakiet projektów o mocy około 1190 MW.

Polskie farmy i projekty wiatrowe DONG i Iberdroli Energa kupiła wspólnie z PGE. Prezes UOKiK wydała już PGE zgodę na tę transakcję.

Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze jednej czwartej powierzchni kraju. Eksploatuje około 190 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
CEZ przejmie polską spółkę energetyczną?
- To będzie temat do dyskusji w tym i przyszłym roku. Wszystko zależy od decyzji polskiego rządu - twierdz prezes CEZ.
IPO Energi. Kiedy możliwy debiut na GPW?
Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia, że Energa może zadebiutować na GPW najwcześniej na przełomie września i października.
UE wypowie wojnę. Przywódcy już są w Brukseli
Strategia, jaką mają dziś uzgodnić szefowie rządów ma wspomóc walkę z oszustami i wysokimi cenami w Europie.
energia, przejęcie, energa, wiatrak, ferma wiatrowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie