Energetyka w Polsce. "Niedobory można uzupełnić energią słoneczną"

Energetyka w Polsce. "Niedobory można uzupełnić energią słoneczną"

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa były wicepremier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość; pomoże zwiększyć liczbę prosumentów w kraju.

- Mówiąc o fotowoltaice, wracamy do źródeł. Do źródeł energii, która tworzy ekosystem Ziemi, całe bogactwo i różnorodność na naszej planecie - powiedział Pawlak podczas czwartkowej konferencji Fotowoltaika - energia jutra, organizowanej przez Rzeczpospolitą.

Były wicepremier zwrócił uwagę, że w Polsce maksymalne zapotrzebowanie na energię prawie dorównuje zainstalowanej mocy. - Moc zainstalowana w niemieckim systemie to prawie 160 GW, a zużycie to około 80 GW. Jak widać, moc jest prawie dwa razy większa niż zużycie. W Polsce maksymalna moc jest ledwie trochę większa niż maksymalne zużycie. To może być kłopot - ocenił Pawlak.

Jego zdaniem braki w energii najszybciej można uzupełnić fotowoltaiką. Zaznaczył, że czas realizacji takich inwestycji jest także najkrótszy.

W opinii Pawlaka pozyskiwanie energii słonecznej przyczyni się do rozwoju rozproszonej energetyki oraz zwiększy liczbę prosumentów. - Nadchodzi czas prosumentów, czyli producentów i konsumentów energii zarazem - zaznaczył.

Inwestycje we własne ogniwa fotowoltaiczne i baterie słoneczne - tłumaczył - przyczynią się do obniżki rachunków za prąd oraz mogą podreperować nasz budżet na emeryturze. - Może się okazać, że lepiej będzie "zainstalować" pieniądze w fotowoltaikę, zamiast w fundusze czy lokaty bankowe, które mogą wyparować. Będzie można także produkować energię elektryczną, nie oglądając się na rozwiązania systemowe, a wytworzona energia sprzedana będzie lepszym dodatkiem do emerytury - dodał.

Czytaj więcej Minister o cenach węgla: Taki wymóg czasu Ilość węgla na zwałach, spadek sprzedaży energii oraz spadek jej rynkowych cen zmuszają producentów węgla do czasem niekorzystnych dla nich decyzji jak obniżanie cen. Pawlak dodał, że fotowoltaika sprawdzi się również w czasie największego zużycia energii elektrycznej. - Będzie to bardzo dobre uzupełnienie wiatraków, które najlepiej pracują pod wieczór i w nocy, a nie w ciągu dnia, kiedy siła wiatru jest najmniejsza - zauważył.

Wskazał, że do tej pory w Polsce powstała tylko jedna farma fotowoltaiczna, o mocy 1 MW. Inwestycja, zlokalizowana w Wierzchosławicach koło Tarnowa, kosztowała ponad 8,5 mln zł i produkuje energię na poziomie 940-950 MWh rocznie.

W 2013 roku ma się rozpocząć budowa czterech farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim o łącznej mocy 4MW. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2014 rok.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki łączna moc odnawialnych źródeł energii elektrycznej zainstalowanych w Polsce na koniec 2012 roku wyniosła 4,4 tys. MW. Był to wzrost o 1,3 tys. MW w porównaniu do roku poprzedniego. Największy wskaźnik mocy zainstalowanej odnotowano w elektrowniach wiatrowych - około 2,5 tys. MW. Dalej znalazły się elektrownie wodne (ponad 960 MW), elektrownie biomasowe (820 MW), biogazownie (131 MW) i instalacje fotowoltaiczne (około 1,3 MW).

Udział energii z odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu energii brutto wyniósł w 2012 roku 10,55 proc. wobec 8,27 proc. w 2011 roku i ponad 7 proc. w 2010 r.

Zgodnie z zobowiązaniami wobec UE, w 2020 roku udział energii ze źródeł odnawialnych ma wynieść w naszym kraju 15 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Strategie rozwoju energetycznego dla gmin
Poza czynnikami obejmującymi gminę w skali makro, racjonalne planowanie musi uwzględniać zapotrzebowanie poszczególnych przedsiębiorstw na energię i paliwa...
Emerytury górnicze nie są przywilejem! PiS upomina rząd
Polityka rządu może doprowadzić do utraty suwerenności energetycznej Polski - twierdzą posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Przez to nie da się inwestować w energetykę
Ponad połowa ankietowanych przedstawicieli firm z sektora energetycznego i zasobów naturalnych uznała nieprzychylne otoczenie regulacyjne za największą przeszkodę w planowaniu inwestycji.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wolny człowiek
83.29.2.* 2013-04-18 20:49
W naszych warunkach klimatycznych sens mają tylko panele do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, reszta to tzw. pic na wodę.
Sam od chyba 7 lat wykonałem sobie we własnym zakresie taką instalację i od kwietnia do listopada ciepłej wody mam pod dostatkiem, a w miesiącach: czerwiec,lipiec, sierpień często znacznie więcej niż potrzeba.
Francopilot
89.66.244.* 2013-04-18 18:58
znów objawił się geniusz! będziemy niezależni od Rosji......
deck
62.141.210.* 2013-04-18 18:07
> Pawlak ma pomysł na energetykę: Słońce...

Niemcom juz bokiem wychodza smieszne pomysly z energia odnawialna, wiec moze ktos podsypal, zeby budowac ten rynek w Polsce.

Zreszta nie ma najmniejszego POwodu, zeby obok podatku deszczowego nie pojawil sie sloneczny.
Zobacz więcej komentarzy (33)