Fotowoltaika w budownictwie energooszczędnym

Fotowoltaika w budownictwie energooszczędnym

Instalacja systemów umożliwiających pozyskiwanie energii ze słońca, która do tej pory kojarzyła się z wysokimi kosztami zmienia swoje oblicze. Już w I kwartale 2015 roku wchodzi w życie program Prosument, czyli dotacja w wysokości 40% kwoty inwestycji na zakup i montaż elektrowni fotowoltaicznych, wykorzystywanych w budownictwie energooszczędnym.

Domy energooszczędne charakteryzują się przede wszystkim niższym zużyciem energii. Dzięki odpowiedniej izolacji termicznej ogranicza się znaczne utraty ciepła. Jak zatem wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania budynków lub wytwarzania c.w.u. (ciepłej wody użytkowej)?

Innowacyjnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie energooszczędnym jest wykorzystanie modułów słonecznych jako systemu wspomagania pracy - zarówno gruntowych, jak i powietrznych pomp ciepła. W przypadku tych pierwszych, przydomowa elektrownia fotowoltaiczna może służyć jako system podgrzewania zasobnika buforowego, co znacznie obniży roczne koszty pracy urządzenia. Inteligentne sterowniki fotowoltaiczne umożliwiają wstępne podgrzanie wody w buforach ciepła już od zaledwie 12V napięcia po stronie DC. W okresach przejściowych już tak niewielka ilość energii może zapewnić relatywne korzyści. Warto zauważyć, że w przypadku pomp ciepła przeznaczonych wyłącznie do przygotowania c.w.u., panele słoneczne mogą ograniczyć koszty obsługi urządzenia nawet o 50% w skali roku.

19293577_xxl

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w tradycyjnym układzie w oparciu o ogniwa fotowoltaiczne także może znacząco przyczynić się do wzrostu energooszczędności budynku. W przypadku istniejących rozwiązań grzewczych, zastosowanie elektrowni słonecznej do podgrzewania wody, może być podyktowanie niewielkim nakładem inwestycyjnym i praktycznie niezauważalnym na pierwszy rzut oka modyfikacjom. Większość systemów tego typu wykorzystuje standardową grzałkę zmiennoprądową, która umieszczana jest w istniejącym króćcu zasobnika wody.

Elektrownie fotowoltaiczne mogą być również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Zastosowanie relatywnie dużej ilości modułów fotowoltaicznych, pozwoli na efektywne zasilanie mat grzewczych, które mogą czerpać z alternatywnego źródła zasilania nawet 40-45% energii. Warto nadmienić, że jest to szczególnie zalecana opcja w przypadku budynków pasywnych, gdzie konstrukcja charakteryzująca się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, zapewni odpowiednie uzyski.

- Spora grupa budynków energooszczędnych budowana jest w oparciu o systemy konstrukcji zintegrowanych. Nie inaczej jest w przypadku budynków, które dla zmniejszenia strat ciepła i wzrostu efektywności ekonomicznej, projektowane są z naciskiem na maksymalne wykorzystanie powierzchni elewacyjnej czy połaci dachowej. Jeśli chodzi o moduły fotowoltaiczne, to pełnią one rolę zintegrowanych fasad elewacyjnych, przeszklonych ścian czy witryn w technologii BiPV. Na uwagę zasługują również ciekawe rozwiązania w postaci dachów w całości wykonanych z dedykowanych modułów słonecznych. Tak zaprojektowany i wybudowany system fotowoltaiczny może w przypadku budynków jednorodzinnych osiągnąć nawet 20kW mocy."- tłumaczy Andrzej Kwiatkowski, właściciel firmy ROTERO z Sanoka.

PROSUMENT - zdobądź dotację,zapisy na program już trwają!

Prosument to program organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w latach 2015 - 2020 będzie wspierał przedsięwzięcia obejmujące zakup i montaż nowych instalacji i mikro-instalacji odnawialnych źródeł energii, a także wymianę już istniejących instalacji na efektywniejsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska. Jest to bardzo korzystne wsparcie dla budownictwa energooszczędnego, wykorzystującego fotowoltaikę jako podstawowe źródło energii.

Nowy program dotacji ma za zadanie wsparcie osób fizycznych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego, dotacją w wysokości nawet 40%.

Dotacja na fotowoltaikę w ramach programu Prosument będzie udzielana z ramienia NFOŚiGW, natomiast instytucją pośredniczącą w zawieraniu umów będzie jeden z banków wybrany w drodze przetargu. Dotacja będzie wsparta niskoprocentowym kredytem (1% w skali roku). Wszelkie informacje dotyczące programu dofinansowania można uzyskać kontaktując się z biurem Obsługi Klienta firmy ROTERO, która w związku z dużym zainteresowaniem ze strony Inwestorów, uruchomiła zapisy osób, które wyrażają chęć skorzystania z nowego programu dofinansowania elektrowni PV.Zapisy na listę zainteresowanych są BEZPŁATNE. Każda z osób będzie mogła skorzystać z darmowej wyceny instalacji oraz przygotowania projektu technicznego. O tym, który bank zostanie wybrany jako ten realizujący program kredytów z dotacją PROSUMENT, Klienci firmy ROTERO będą niezwłocznie poinformowani po dokonaniu wyboru przez NFOŚiGW.

Wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem 40% dotacji do zakupu i montażu elektrowni fotowoltaicznych mogą skontaktować się z firmą:

Rotero- LOGO

 

Telefonicznie: 663 860 954

Mailowo: biuro@rotero.pl

Za pośrednictwem strony internetowej:

http://www.rotero.com.pl/

Osobiście w siedzibie firmy:

ROTERO Oszczędna Energia

Wyspiańskiego 55, 38-500 Sanok

Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Michallo796
89.74.68.* 2018-06-05 10:42
pv to powinna być podstawa w ogóle w budownictwie współczesnym. U mnie ekipa pvprojekt.com już kończy montować na dachu 6kW