Kryzys w branży paneli słonecznych w Europie

Kryzys w branży paneli słonecznych w Europie

Fot. Official U.S. Navy Imagery/cc/flickr

Japoński koncern elektroniczny Panasonic zamierza zrezygnować z produkcji paneli słonecznych w Europie z powodu kurczącego się rynku - poinformowała gazeta Nikkei Business Daily. Branża paneli przeżywa też kryzys w Niemczech.

Zakłady na Węgrzech - jedyne, w których Panasonic produkuje panele w Europie - mają zostać zamknięte w marcu przyszłego roku. Pracę straci ok. 500 osób. Produkcja ma tam zostać wstrzymana już we wrześniu br.

Według Nikkei Business Daily Panasonic przeniesie produkcję paneli słonecznych do Japonii.

Duże problemy ma branża paneli słonecznych w Niemczech. Tamtejszy producent, zatrudniająca ok. 1,2 tys. osób firma Conergy, ogłosił w piątek niewypłacalność. To już kolejne w Niemczech bankructwo producentów paneli, wskazujące na głęboki kryzys tej branży. Upadły m.in. takie firmy jak Q-Cells, Solon, Solar Millennium. Wiąże się to zarówno z redukcją subsydiowania instalacji fotowoltaicznych, jak też z konkurencją z Chin.

Dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung zwrócił uwagę, że jeszcze sześć lat temu firma Conergy była na giełdzie warta 2,2 miliarda euro.

Unia Europejska nałożyła w czerwcu karne cła na chińskie panele słoneczne, zarzucając stronie chińskiej dumping. Według szacunków Komisji Europejskiej ceny paneli sprowadzanych do UE z Chin powinny być średnio o 88 proc. wyższe, żeby nie można było mówić o dumpingu. Obecne ceny - w opinii KE - bardzo szkodzą europejskim firmom branży solarnej i są zagrożeniem dla 25 tys. miejsc pracy.

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Na ten kraj przypada około 65 proc. światowej produkcji, a UE jest głównym rynkiem eksportowym Chin, jeśli chodzi o ten produkt; trafia do niej ok. 80 proc. chińskiego eksportu paneli.

Czytaj więcej w Money.pl
Europa oskarża Chiny. Dokładają do produkcji
W czwartek cła antydumpingowe i równoważące subsydia na chińskie panele nałożyły Stany Zjednoczone.
Chiny idą na wojnę z Unią w sprawie...
Pekin zarzuca Unii Europejskiej subsydiowanie produkcji komponentów paneli słonecznych.
produkcja, europa, panasonic, panele
PAP
Czytaj także
Polecane galerie