Łupkowa katastrofa


Brytyjska prasa opublikowała ostrzeżenie w obrębie gazu łupkowego. Jak piszą fenomen gazu jest złudny i w niedługiej przyszłości USA zwiąże gospodarkę jeszcze bardziej z paliwami kopalnymi zaostrzając klimatyczny kryzys.

Na łamach brytyjskiego Guardian pojawiło się poważne ostrzeżenie w sprawie gazu łupkowego. Surowiec postrzegany dotychczas jako zbawienie energetycznego świata może nadmierny zapał lada moment ostudzić. Zdaniem brytyjskiej prasy specjaliści ostrzegają, że gaz łupkowy zwiąże przyszłość USA z paliwami kopalnymi i zaostrzy kryzys klimatyczny. Mimo znacznych obniżek cen paliw i energii w ostatnich latach zbawienny wpływ gazu z łupków niedługo minie i wtedy zaczną się prawdziwe kłopoty.

Według raportu EPA Inspekcja Ochrony Środowiska USA odnotowano setki przypadków przenikania toksycznych chemikaliów do wody pitnej, a także płomieni z powodu wycieku metanu. Ponadto na koncerny energetyczne nakładano liczne kary za wypuszczanie odpadów radioaktywnych do rzek.

Postęp w inwestycjach łupkowych jest ogromny od 2000 roku w północnym Teksasie liczba szybów wiertniczych wzrosła aż o 800 proc. Krajobraz usiany jest płaskimi kwadratami gruntu, rzędami zbiorników wypełnionych ściekami, rurociągami. Dla koncernów energetycznych dobra jest każda lokalizacja, szyby drążono na terenach szkolnych, kościelnych i osiedlach zamkniętych. W listopadzie ubiegłego roku postawiono nawet wieżę wiertniczą na kampusie Uniwersytetu Północnego Teksasu. Według prawa właściciel gruntu nie może decydować o zasobach naturalnych pod ziemią, stąd ograniczony wpływ na to co się dzieje na danej nieruchomości.

Źródło: Guardian/obywatelekontroluja.pl

Magdalena Pachura

energia, gaz, inwestycje, prawo, usa, gospodarka, paliwa, wydobycie, klimat, ochrona środowiska, budowa, metan, wyciek, teksas, złoże, rzeka, surowiec, epa, chemikalia, aktualności, gaz łupkowy, odwiert, paliwa kopalne, energia-pl.pl, szczelinowanie hydrauliczne, woda pitna, kryzys klimatyczny, szyb wiertniczy
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Tomazo555
91.232.102.* 2014-01-08 10:33
Świetny, tendencyjny materiał propagandowy napisany przez dziennikarkę związaną z portalem o OZE... . A może warto by choć było jedną wzmianką przedstawić opinię drugiej strony? Żenujący warsztat.
Daleko z takimi artykułami na frotpage'u nie zajdziecie.
Stracilem czas.