Obawy branży chemicznej


Podmioty z branży chemicznej mają liczne obawy związane z podpisaniem umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską, a USA. Czy niepokój jest w tym przypadku słuszny?

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE, a USA jest źródłem sporych obaw. Jak twierdzi branża chemiczna w Stanach Zjednoczonych znacząco obniżone są koszty produkcji, dzięki mniejszym regulacjom klimatycznych i dostępie do taniego gazu łupkowego. Dlatego amerykański import może stanowić nierówną konkurencję dla podmiotów z Unii - Są trzy grupy potencjalnych zagrożeń umowy o wolnym handlu UE-USA. Pierwsza dotyczy sfery regulacji, która w UE w obszarze branży chemicznej wchodzi dosyć głęboko w rynek - mówił Zenon Pokojski, wiceprezes Zakładów Azotowych.

Mowa o systemie REACH, który wymaga obowiązkowej rejestracji substancji chemicznej, oceny dokumentacji technicznej, zezwoleń na wykorzystanie, a także pakietu energetyczno-klimatyczny. Regulacje serwowane przez UE skutecznie zmniejszą konkurencyjność przedsiębiorstw z jej obszaru - Amerykanie na bazie swojego taniego gazu mogą produkować mocznik i nie respektować reguł wynikających z pakietu klimatycznego i z systemu REACH. Siłą rzeczy ich produkty będą znacznie tańsze, podobnie jak dziś np. rosyjska saletra amonowa. Istnieje więc ryzyko, że przegramy w konkurencji z nimi na samym starcie, pomimo że nasze instalacje są w wielu miejscach znacznie sprawniejsze - mówił Pokojski.

Producenci z Polski zwrócili uwagę na niższe ceny amerykańskiego gazu - Druga nasza obawa dotyczy cen amerykańskiego gazu. Gaz łupkowy spowodował, że te ceny są w Stanach trzy, prawie czterokrotnie niższe niż w Europie - mówił. Branża ma pewne obawy także w obszarze ochrony rynku przed dumpingiem - Stany Zjednoczone potrafią na takie zagrożenia odpowiadać znacznie szybciej, np. jeśli chodzi o nałożenie embarga. _W Unii Europejskiej taki proces trwa zwykle znacznie dłużej. Pytanie, więc czy będziemy potrafili bronić własnych rynków, czy będziemy w stanie reagować tak sprawnie i skutecznie jak Amerykanie - mówił Zenon Pokojski.

Źródło: Newseria

Magdalena Pachura

eksport, inwestycje, ue, chemia, prawo, konkurencja, usa, gospodarka, unia europejska, import, handel, przemysł, stany zjednoczone, dumping, przepisy, innowacje, informacje, reach, sektor, aktualności, azoty puławy, umowa o wolnym handlu, grupa azoty, energia-pl.pl, branża chemiczna, przepisy klimatyczne
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie