Orlen: umowy, inwestycje i sąd


Początek roku dla PKN Orlen to intensywny czas. Umowa z Eneą, wygrana sprawa przed czeskim sądem i zapowiedzi kolejnych inwestycji - porcja dobrych wieści od Najcenniejszej Polskiej Marki według oceny Rzeczypospolitej.

W poprzednim tygodniu czeski sąd wydał korzystną dla Orlenu decyzję - Sąd w Pradze oddalił skargę Agrofert Holding o uchylenie wyroku Sądu Arbitrażowego wydanego 21 października 2010 roku, dotyczącego zapłaty odszkodowania w wysokości 19 464 473 000 CZK, z tytułu szkód będących wynikiem czynów nieuczciwej konkurencji, bezprawnego naruszenia dobrego imienia czeskiej spółki oraz niewykonania zobowiązań wynikających z umów podpisanych pomiędzy firmami w latach 2003 - 2004. - informuje koncern. Kolejna porcja dobrych wiadomości dla Grupy napływa już w kolejnych dniach. Wczoraj, 27 stycznia Enea Trading podpisała umowę ramową na hurtowy zakup paliwa gazowego od PKN Orlen.

- Nawiązanie współpracy z największym koncernem paliwowym w Polsce oznacza dla nas możliwość dywersyfikacji dostaw paliwa gazowego dla Klientów końcowych. Z naszego punktu widzenia najważniejsze są: konkurencyjna cena i bezpieczeństwo dostaw, a to może nam zaoferować PKN Orlen - ocenia Grzegorz Kinelski, wiceprezes zarządu Enea S.A. ds. handlowych. W wyniku podpisania umowy w najbliższym czasie klienci Enei (na początek małe i średnie przedsiębiorstwa) otrzymają gaz w formule połączonej sprzedaży energii elektrycznej i gazu (tzw. dual-fuel).

W ogłoszonym pod koniec 2013 roku rankingu Dziennika Rzeczpospolita PKN Orlen przoduje i uznany został za Najcenniejszą Polską Markę. W tym roku zapewne podtrzyma tę pozycję, ponieważ planuje duże inwestycje przede wszystkim na polskim rynku: z przeznaczonych 3,8 mld zł 3 mld zł pozostawi w kraju, a z tego 1/3 przeznaczy na budowę elektrociepłowni we Włocławku.

- Nasz szacunek nakładów inwestycyjnych w wariancie bazowym na 2014 rok wynosi około 3,8 mld zł. W Polsce lokujemy 79 proc. całej kwoty. Widać więc ewidentnie, że główny nacisk i główne nakłady inwestycyjne są na rynku polskim. Jednym z celów PKN Orlen jest dywersyfikacja finansowania. Wyemitowaliśmy już z sukcesem obligacje detaliczne. Mamy obligacje korporacyjne i nie ukrywam, że przymierzamy się również do euroobligacji. - mówi Newserii Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes zarządu PKN Orlen ds. finansowych i dodaje -Teraz czekamy na drugi element, czyli na dobry moment, żeby wejść na rynek euroobligacji. Obserwując, co dzieje się obecnie na rynku euroobligacji, można powiedzieć, że moment wydaje się dobry. Także wzmogliśmy nasze analizy, ale żadna decyzja w tej sprawie nie została przez nas jeszcze podjęta.

M. Beślerzewska

energia, msp, obligacje, gaz, inwestycje, energetyka, pkn orlen, enea, gospodarka, przemysł, finansowanie, budowa, energia elektryczna, innowacje, aktualności, włocławek, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energia konwencjonalna, agrofert holding, elektrociepłownia we włocławku
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
bez2ZDAŃ
78.10.242.* 2014-02-08 20:34
i dziwne (dziwne?) uwikłanie w sprawę w. cimoszewicza?