Polskie firmy posprzątają kosmos

Polskie firmy posprzątają kosmos

Dwie polskie spółki - SKA Polska z Warszawy i OptiNav ze Słupska - uzyskały dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020 na wykorzystanie technologii kosmicznych. Dzięki tym środkom przetestują w praktyce swoje pomysły na posprzątanie przestrzeni kosmicznej. Na realizację wstępnej fazy tego przedsięwzięcia otrzymają 2,5 mln zł.

Nieczynne satelity, fragmenty rakiet, pozostałości po kolizjach i eksplozjach - wszystkie te elementy mogą znaleźć się na kursie statków kosmicznych i zagrażać im. Dlatego konieczne jest usuwanie tych tzw. śmieci kosmicznych. Firmy OptiNav i SKA Polska stworzą specjalne oprogramowanie, które przyczyni się do powstania pierwszego europejskiego systemu aktywnego usuwania odpadów w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem sieci. Powstaje koncepcja "kosmicznej śmieciarki", która wystrzeliwałaby sieć oplatającą nieczynny obiekt i umożliwiała jego odholowanie. - Projekt z udziałem obu polskich firm jest doskonałym przykładem na to, jak firmy z Polski wykorzystują możliwości finansowania swoich projektów związanych z technologiami kosmicznymi. A polskich firm działających w branży kosmicznej jest coraz więcej - mówi Sebastian Serwiak, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu ramowego Horyzont 2020, instytucji która wspiera naukowców i firmy w staraniach o finansowanie z programów ramowych.

Obie polskie firmy otrzymają na realizację projektu ponad 2,5 mln zł. Będą go realizowały do 2017 roku z włoskim partnerem, który jest liderem tego międzynarodowego konsorcjum. Projekt jest realizowany w ramach Instrumentu MŚP w programie ramowym Horyzont 2020. - SKA Polska bierze udział w projektowaniu pełnowymiarowej sieci przechwytującej satelity i urządzenia do jej wystrzeliwania. Udoskonalamy też symulator, który jest w tym przypadku kluczowym narzędziem wspomagającym projektowanie - mówi Wojciech Gołębiowski z firmy SKA Polska. - Zamykamy ważny etap dalszego rozwoju symulatora i wykonujemy pełnoskalowe symulacje przechwytywania różnego rodzaju śmieci. Chcemy znaleźć taką konstrukcję sieci, która najlepiej spełnia stawiane przed nią wymagania - dodaje. Jego zdaniem dostępność finansowania unijnego jest bardzo istotna dla małych i średnich polskich firm, które chcą rozwijać własne technologie, by móc konkurować na europejskim rynku.

inwestycje, ue, fundusze, gospodarka, unia europejska, ministerstwo gospodarki, przemysł, ekologia, kosmos, ochrona środowiska, innowacje, informacje, śmieci, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energiamax.pl
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie