Przyszłość jest w Świerku


Prace budowlane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w pełni! Postęp jest znaczny, bo w ciągu zaledwie dwóch miesięcy udało się ukończyć parter budynku laboratoryjnego. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytkowania już w tym roku.

Praca tam wre! Nowa inwestycja to na prawdę coś spektakularnego, budynek powstającego laboratorium struktur akceleracyjnych to ok. 1400 m2 bardzo nowoczesnej powierzchni. Architekci spisali się na medal, wygląd budynku robi wrażenie. Jest to konstrukcja nowoczesna i przyciągające uwagę, ale twórcy postarali się, by była dopasowana estetyczne do pozostałych obiektów NCBJ. Prace w Świerku trwają od lipca, a już udało się wybudować parter, na którym w przyszłości znajdą się pracowanie technologii wysokiej próżni oraz laboratoria badawcze źródeł promieniowania rentgenowskiego. Na piętrze znajdziemy biuro konstrukcyjne z pracowniami do symulacji, obliczeń i projektowania układów mechanicznych, elektryczno-elektronicznych i systemów informatycznych. W sąsiedztwie istniejących pracowni ma powstać nowa pracowania akceleratorowa o powierzchni 210 m2.

Budynek będzie nowoczesny pod każdym względem. W obiekcie Laboratorium Struktur Akceleracyjnych znajdziemy wyjątkowe wyposażenie z czego część o ograniczonym dostępie i podwyższonej klasie czystości ISO5. W sąsiedztwie znajdować się będzie układ chłodzenia. W laboratorium Technik Próżniowych powstanie system pomp bezolejowych, takie zabiegi wpłyną na ograniczenie oddziaływania na środowisko naturalne.

Nowe laboratoria będą robić kolosalne wrażenie. W pomieszczeniach przeznaczonych do specjalnego montażu o podwyższonej czystości ISO5 będą prowadzone prace z zakresu finalnego strojenia wnęk rezonansowych struktur przyspieszających, montaż wyrzutni elektronów i pakietów rezonatorów przed ostatnim lutowaniem.

Dzięki nowym pomieszczeniom Świerk stanie się prawdziwym miejscem nowoczesnej nauki i badań. Nowe laboratoria to doskonałe zaplecze badawczo-rozwojowe. Dzięki inwestycji możliwe będzie realizowanie badań na potrzeby rynku. Nowoczesna infrastruktura przyczyni się do odpowiedniej jakości, czystości pomieszczeń. W połączeniu z nowoczesnymi maszynami to prawdziwa droga do rozwoju.

Źródło i fot.: ncbj.gov.pl

Joanna Lipińska - Kaźmierska

energia, inwestycje, energetyka, gospodarka, przemysł, rozwój, dofinansowanie, nauka, ekologia, finansowanie, badania, budowa, innowacje, informacje, roboty budowlane, świerk, aktualności, środowisko naturalne, ncbj, narodowe centrum badań jądrowych, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, systemy informatyczne, laboratoria badawcze, iso5, laboratorium struktur akceleracyjnych, laboratorium technik próżniowych, pakiety rezonatorów, system pomp bezolejowych, układt mechaniczne, wyrzutnia elektronów, źródeła promieniowania rentgenowskiego
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie