Rola przemysłu w konkurencyjnej Europie

Rola przemysłu w konkurencyjnej Europie


Nowe wyzwania polityki przemysłowej oraz przedsiębiorstwa przemysłowe jako fundament gospodarki były głównymi tematami konferencji, w której wziął udział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Spotkanie odbyło się 13 marca 2014 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Podczas konferencji, minister gospodarki podkreślił znaczenie przemysłu, dla stabilności nowoczesnej gospodarki, co pokazał ostatni kryzys na światowych rynkach. Zdaniem wiceministra sektor przemysłu jest źródłem innowacyjnych rozwiązań, a ponadto jest ważnym pracodawcą oraz stanowi wsparcie dla otoczenia biznesu. - Z tego względu poprawa warunków funkcjonowania przemysłu w Europie jest podstawą zapewnienia konkurencyjności UE w wymiarze globalnym - powiedział Janusz Piechociński.

W debacie, Piechociński zaznaczył również fakt, że Europa stoi przed koniecznością wypracowania nowej przewagi konkurencyjnej. - Polska chce w przestrzeni UE kreować debatę nie w kategoriach zagrożeń, lecz spójności pomiędzy politykami: klimatyczną, energetyczną, przemysłową i handlową - powiedział wiceminister.

Ponadto podkreślił, że na europejskim forum systematycznie omawiany jest temat polityki przemysłowej. - W styczniu tego roku w gronie 22 państw członkowskich UE w Rzymie dyskutowaliśmy o reindustrializacji. Polityka przemysłowa była też tematem konferencji w ramach współpracy Trójkąta Weimarskiego w Krakowie. 20 i 21 marca 2014 r. będzie natomiast przedmiotem obrad Rady Europejskiej - podkreślił minister. - Cieszę się, że do powołanych przez MG Krajowej Rady Przedsiębiorczości czy Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej dołączyły osoby o znaczącym dorobku naukowym. Są one wsparciem w tworzeniu jak najlepszych warunków rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności Polski - ocenił wicepremier. Tym samym, szef resortu podkreślił również znaczącą rolę więzi pomiędzy gospodarką, administracją publiczną i środowiskiem akademickim.

Piątą międzynarodową konferencję naukową ''Przedsiębiorstwo przemysłowe jako fundament gospodarki" zorganizował Instytut Rynków i Konkurencji w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przy współpracy z Ministerstwem Gospodarki i przedsiębiorcami.

Źródło: mg.gov.pl

e.leszko@energia-pl.pl

inwestycje, fundusze, gospodarka, przemysł, dofinansowanie, finansowanie, konferencja, ochrona środowiska, innowacje, informacje, minister gospodarki, janusz piechociński, aktualności, energia-pl.pl, warto wiedzieć, forum europejskie, gospodarka konkurencyjna, konferencja gospodarcza, przedsiębiorstwa przemysłowe
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie