Rozdzielili kase. Kto ile dostanie?

Rozdzielili kase. Kto ile dostanie?


Polska kolej nie ma się dobrze więc kolejne środki finansowe to prawdziwy skarb. Rada Ministrów podjęła uchwałę o wykorzystaniu Funduszu Kolejowego. Kto ile dostanie i na co przeznaczy?

Wszystko obraca się wokół pieniędzy. Polskie koleje państwowe jak wyglądają wszyscy doskonale wiemy. Brakuje środków, brakuje potrzebny modernizacji. W czasie posiedzenia 1 październik 2013 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą postanowienia w sprawie "Programu rzeczowo-finansowego wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w 2013 r.". Dokument został przedłożony przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka.

Pieniądze w ramach puli środków w wysokości 1 321,29 mln zł zostały podzielone między podmioty. PKP PLK SA otrzymało 267,89 mln zł, fundusze te zostaną przekazane na przygotowanie, budowę i przebudowę linii kolejowych. Równo 12 mln zł otrzyma PKP SKM w Trójmieście, za te środki, również zostanie sfinansowane przygotowanie, budowa i pzebudowa linii kolejowych. Kolejne pieniądze w wysokości 339,84 zł otrzymało PKP PLK na zadania dotyczące remontów i utrzymania linii kolejowych. Samorządy dostaną 136,56 mln zł na finansowanie i współfinansowanie w województwach zakupu, modernizacji oraz naprawy pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich, wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych. Rada Ministrów przeznaczyła 500 mln zł na sfinansowanie nabycia od PKP SA przez Skarb Państwa akcji PKP PLK. Kolejna pula środków w wysokości 65 mln zł dla PKP PLK ma zostać przeznaczona na wydatki bieżące związane z zarządzaniem infrastrukturą kolejową.

Środki w ramach Funduszu Kolejowego pochodzą z 20 proc. wpływów z opłaty paliwowej pobieranej od paliw silnikowych i gazu wprowadzanych na nasz rynek krajowy. Fundusz ma za zadanie kumulować środki, które następnie mają być spożytkowane na przebudowę linii kolejowych, remonty, utrzymanie i likwidację zbędnych tras kolejowych.

Źródło: transport.gov.pl

Magdalena Pachura

inwestycje, ue, pkp, fundusze, gospodarka, pieniądze, unia europejska, przemysł, kolej, rada ministrów, finansowanie, innowacje, informacje, remonty, aktualności, linie kolejowe, pkp plk, fundusz kolejowy, energia-pl.pl, ministerstwo transportu budownictwa i gospodarki morskiej, modernizacje
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie