Słońce to życiodajna bateria. Jak ją wykorzystać?

Słońce to życiodajna bateria. Jak ją wykorzystać?

Fot. Eraxion/iStockphoto

W ciągu godziny ze Słońca do powierzchni Ziemi dociera więcej energii elektrycznej, niż wynosi jej roczne zużycie dla całej naszej planety. Szacuje się, że ludzkość wykorzystuje zaledwie 0,02 procent mocy promieniowania słonecznego. Jak zwiększyć to zużycie?

Wszystkie światowe złoża węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego pozwalają łącznie wytworzyć tyle energii, ile ze Słońca do Ziemi dociera w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Potencjał życiodajnej gwiazdy jest olbrzymi i co ważne niewyczerpalny. Fotowoltaika to drugie co do wielkości - po energetyce wiatrowej - odnawialne źródło energii.

Globalny rynek instalacji fotowoltaicznych rośnie w tempie około 40 procent rocznie. Szybki rozwój tego sektora wiąże się przede wszystkim ze spadkiem cen, rządowymi programami dotowania tego typu instalacji, większą dostępnością technologii, a także rosnącą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł.

- Systemy fotowoltaiczne - PV - bardzo szybko zyskują na popularności, bo przetwarzają promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną, nie generując przy tym hałasu, zanieczyszczeń czy też innych czynników wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie i środowisko naturalne. Są łatwe do wykorzystania zarówno w warunkach przemysłowych, jak i w gospodarstwach domowych. Systemy te, oprócz czyszczenia, nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów konserwacyjnych. W dobie rosnących cen za energię elektryczną pochodzącą z tradycyjnych źródeł, inwestycja w rozwiązania fotowoltaiczne pozwala częściowo uniezależnić się od lokalnych dostawców i znacznie obniżyć rachunki za prąd - mówi Małgorzata Bartkowski z firmy Reeco Poland.

- Dla Inwestora fotowoltaika to nie tylko źródło czystej energii, ale także potencjalne źródło dochodu, który można czerpać odsprzedając nadwyżki wyprodukowanego prądu do publicznej sieci elektroenergetycznej - dodaje.

Postęp technologiczny, obserwowany w ostatnich latach w sektorze fotowoltaiki, pozwala na wykorzystanie tego źródła energii nie tylko w Hiszpanii czy Francji, ale także w mniej nasłonecznionych krajach, jak Niemcy, Czechy czy Polska. To właśnie sąsiedzi zza naszej zachodniej granicy przodują na świecie pod względem zainstalowanej mocy ogniw fotowoltaicznych. Z kolei w Niemczech w 2012 r., pomimo ograniczonego wsparcia finansowego dla sektora solarnego, zainstalowano rekordową moc ogniw słonecznych - 7600 MW - i osiągnięto całkowitą moc na poziomie 32 000 MW.

- W niektórych krajach Unii Europejskiej, takich jak Hiszpania, południowe Włochy, Holandia czy Niemcy, fotowoltaika osiągnęła już parytet sieci i pełną konkurencyjność wobec energetyki konwencjonalnej. W ciągu najbliższych kilku lat, ze względu na spadek cen energii odnawialnej podobny efekt będziemy obserwować w kolejnych krajach członkowskich - mówi Bartkowska.

Tymczasem produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych w naszym kraju odgrywa wciąż marginalne znaczenie. Całkowita moc podłączonych do sieci elektrowni fotowoltaicznych na koniec 2012 roku wynosiła około 1290 MW. Wiele pod tym kątem ma zmienić ustawa OZE, dzięki której Polska będzie mogła skutecznie nadrabiać dystans, jaki dzieli ją od innych krajów Unii Europejskiej. Mało tego, to właśnie fotowoltaika może być jedną z technologii, które zyskają najwięcej na wprowadzeniu nowego systemu wsparcia dla OZE.

Eksperci są zgodni, że rynek fotowoltaiki w Polsce ma ogromny potencjał i w najbliższych latach będzie szybko się rozwijał. Na mocy przyjętego na szczeblu Unii Europejskiej pakietu klimatyczno-energetycznego, udział energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym Polski ma do 2020 roku osiągnąć obligatoryjny poziom 15 procent. Nie uda się osiągnąć tego celu bez zwiększenia liczby przedsięwzięć w sektorze energetyki odnawialnej, w tym fotowoltaiki.

To jednak nie wszystko. Konieczność modernizacji linii przesyłowych oraz wyłączenia do 2015 roku bloków energetycznych o łącznej mocy 6500 MW powoduje, że aby zrównoważyć bilans energetyczny kraju oraz zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, niezbędne będą inwestycje w odnawialne źródła energii.

Rosnące zainteresowanie czystą energią powoduje, że technologie stosowane do pozyskiwania zielonej energii są coraz bardziej powszechne i nieustannie doskonalone. Fotowoltaika będzie głównym tematem premierowej edycji Międzynarodowych Targów Energetycznych InEnerg, które w dniach 4-6 marca 2014 roku odbędą się na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

energetyka, ekologia, słońce, fotowoltaika, oze
Czytaj także
Polecane galerie
gosia_82
78.8.242.* 2014-02-04 11:18
Ciekawy tekst, bardzo przyjemnie się go czyta. Wybieramy się ze wspólnikiem na te targi InEnerg. Wstęp jest bezpłatny, wystarczy się zarejestrować: http://www.inenerg.com/486.html