Słoneczny autobus


Nowatorski pomysł wykorzystania energii słonecznej w transporcie miejskim pojawił się w Lublinie.

Pomysł na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu autobusu miejskiego powstał na skutek współpracy Politechniki Lubelskiej z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym z Lublina. Produkowana przez panele energia ma zmniejszyć obciążenie alternatorów autobusu w celu zmniejszenia zużycia paliwa.

Montowane na dachu panele są wstanie zapewnić około 25% energii zużywanej przez autobus, co obniży zużycie paliwa o 5%. Dzięki temu w ciągu roku będzie można oszczędzić 10 tysięcy złotych. Oznacza to, że inwestycja w panele zwróci się po około dwóch latach użytkowania. W planie jest montowanie kolejnych paneli na autobusach, będą to elastyczne cienkowarstwowe panele, instalacja ma się odbyć na wiosnę. Politechnika Lubelska liczy na powodzenie swojego nowatorskiego rozwiązania i chce w przyszłości czerpać zyski ze sprzedaży wymyślonego przez nią rozwiązania.

Źródło: Chrońmy Klimat

Magdalena Pachura
energia, inwestycje, gospodarka, przemysł, dofinansowanie, transport, ekologia, ochrona środowiska, energia elektryczna, innowacje, informacje, autobus, lublin, energia odnawialna, energia słoneczna, komunikacja miejska, aktualności, odnawialne źródła energii, fotowoltaika, oze, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energia oze, panele fotowoltaiczne, politechnika lubelska
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie