Szpital ma własną elektrownię słoneczną

Szpital ma własną elektrownię słoneczną

Fot. Ersol/CC/Wikimedia

Największą w regionie łódzkim elektrownię słoneczną oddano wczoraj do użytku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. To jedna z pierwszych elektrowni słonecznych w polskich szpitalach.

Panele fotowoltaiczne, dzięki którym pozyskiwany jest prąd, zainstalowano na dachach pawilonów szpitala im. Biegańskiego - w sumie ok. 1800. Zajmują one niemal 2 tys. m kw. powierzchni. Łączna moc szpitalnej elektrowni słonecznej to prawie 220 kW.

- Każdy pawilon szpitala ma swoją instalację fotowoltaiczną na własne potrzeby. Jeżeli jednak w jednym pawilonie byłby nadmiar produkcji prądu, to wtedy jest możliwość jego przesłania do innego pawilonu - powiedział zastępca dyrektora szpitala ds. techniczno-administracyjnych Andrzej Adamkiewicz.

Według niego to jedna z pierwszych elektrowni słonecznych w szpitalach w Polsce. Ma dostarczać rocznie ok. 150-200 MWh energii.

- Potrzeby szpitala są dużo większe, ale jest to jeden z elementów, który nie tylko zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z zewnątrz, ale też zapewni bezpieczeństwo energetyczne szpitala. W skład instalacji wchodzą też akumulatory, które gromadzą część energii i zasilają szpital w nocy, ale chcemy wykorzystać je także dla zapewnienie bezpieczeństwa pawilonów - powiedział Adamkiewicz.

Elektrownia pozwoli na obniżenie rachunków szpitala za energię elektryczną; nie jest wykluczone, że w przyszłości szpital mógłby też sprzedawać wytwarzany w ten sposób prąd.

To kolejna inwestycja w ramach programu termomodernizacji i poprawy efektywności energetycznej szpitala im. Biegańskiego. Wcześniej m.in. zamontowano w nim kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody użytkowej. W przyszłości placówka chciałaby także produkować ciepło i prąd z gazu ziemnego.

Inwestycja kosztowała mniej więcej 6 mln zł, większość środków pochodziło z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

łódź, szpital, technologie, elektrownia słoneczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
konio608
193.201.18.* 2013-12-04 21:59
...jeżeli wszystko będzie działało bez usterek to inwestycja zwróci się po 50 latach,hmm czysty zysk:)
2012-10-31 18:54
To wychodzi jakieś 27 tys pln za 1 KW zainstalowanej mocy. Takie ceny instalacji PV to może były w końcu ub. wieku.
Zbudowanie paneli(baterii) fotowoltaicznych kosztuje dziś nie więcej niż 4000 pln/1kWp (sam kupuję ogniwa PV, identyczne jak na zdjęciu artykułu za jakieś 1,4 pln/W). Do tego inwerter, akumulatory i koszt montażu też nie powinny przekroczyć 5000 pln/1kWp. Gdzie się podziały w takim razie 4 mln złotych z tej "inwestycji"?
Szpital może mieć powody do dumy.