Money.plTechnologie dla biznesuGalerieCyfryzacja służby zdrowia. 374 miliony w błoto
2012-04-19 06:14:37

Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

   
  • Komputeryzacja ZUS. Rekordowe 3 miliardy
  • Cyfryzacja służby zdrowia. 374 miliony w błoto
  • Nowe dowody osobiste. Utopione 370 milionów
  • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. 190 milionów dla policji
  • INDECT. Zainwestowali 60 milionów, a nikt go nie chce
 
2 / 5
poprzednie Cyfryzacja służby zdrowia. 374 miliony w błoto
 
fot: Bartosz Krupa/East News

Cyfryzacja służby zdrowia. 374 miliony w błoto

Medyczna e-platforma miała zacząć działać w 2008 roku i umożliwiać internetowe umawianie wizyt. Później miała być rozbudowywana i w efekcie gromadzić dane o pacjentach. O ich chorobach, przepisywanych receptach, zabiegach. Zbudowanie informatycznego molocha dla polskiej służby zdrowia eksperci wycenili na 374 miliony złotych.

Same przygotowania do przetargu trwały prawie rok. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wybrało kilkanaście ofert. Tylko nikt nie zauważył, że wszystkie były do siebie łudząco podobne. Aż do czasu, kiedy zajął się tym Urząd Zamówień Publicznych.

Tak wokół cyfryzacji rozpętała się burza. Zmowa firm jest tak widoczna, że nikt nie ma co do niej wątpliwości. Okazuje się bowiem, że część z nich złożyła niemal te same dokumenty - z tymi samymi referencjami, opisami usług, a nawet tymi sami błędami czy brakami.

Teraz, kiedy zmowa została odkryta, cały przetarg stoi pod znakiem zapytania. Jeśli kolejne kontrole potwierdzą te przypuszczenia, trzeba będzie ogłosić go na nowo. A że projekt dofinansowany był ze środków unijnych, Komisja Europejska zdecydowała się wstrzymać finansowanie do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Możliwe więc, że za finał cyfryzacji zapłacimy sami.

Źródło: East News

Tagi: szpital

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

TGT / 2.98.160.* / 2012-04-19 22:51
POWIEMM KROTKO W POLSCE ZAWSZE BEDZIE SYF BO RZADZA POLSKA I NA STANOWISKACH SA POTOMKOWIE CHLOPOW PASZCZYZNIANYCH A CI ZAWSZE KRADLI ,PILI A PRZY TYM BYLI BARDZO RELIGIJNI!!!!!!!!!DLATEGO NIGDY NIC SIE NIE ZMIENI W POLSCE!!!!!!
 
twoj / 89.69.228.* / 2012-05-16 06:13
Dla dokładności:niczego też była sobie szlachta.W swym nieuctwie, zabobonności i innych przywarach, spośród których zajazdy na Bogu ducha winnych ludzi były niewinną rozrywką pijaków i pieniaczy.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

Borandx / 86.63.115.* / 2012-04-19 16:09
Obserwowałem tę informatyzację wiele lat. Do kosztów należy doliczyć sumę nakładów w przedsiębiorstwach na utrzymanie programu Płatnik. Mało kto pamięta, że do dzisiaj informacje ZUS-u, że nie może zidentyfikować ubezpieczonego najczęściej pochodzą z wadliwej konstrukcji tzw. klucza głównego (identyfikacyjnego). Nie wiem czy do tych kwot dodano koszty tzw.serwisu.
Były herendalne, z tych pieniędzy żył cały PROKOM przez rok. Wiele by o tym pisać, to na pewno największy przekręt III RP. Jeśli Tusk chce zabrac pieniądze emerytom, niech najpierw przyjrzy się ZUS-owi.
Koszty, które generuje ta instytucja, wystawne budynki, gabinety, zakupy drogich samochodów, to za nasze pieniądz, których brakuje na wypłaty emerytur.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

faber / 91.226.117.* / 2012-04-19 16:05
POpaprany Kraj

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

Borandx / 86.63.115.* / 2012-04-19 16:00
PO i Tusk, PSL i Pawlak dokonują największego oszustwa i rabunku na swoim narodzie podnosząc wiek emerytalny prostym ludziom pracy - głównie z miast i miasteczek. Zamiast najpierw wykonać porządną pracę - zlikwidować przywileje wielu grup, w tym mundurowych, rolników i górników oraz kościoła katolickiego; wprowadzić strukturalne reformy w skali całego państwa np. zlikwidować powiaty, ograniczyć zatrudnienie w urzędach, uprościć i ujednolicić przepisy, zlikwidować senat, zmniejszyć sejm, obniżyć podatki aby chętnie w Polsce inwestowano; stworzyć wieloletni plan specjalizacji gospodarczej Polski, słowem, stworzyć Polskę tanią, efektywną, dostatnią, aby młodzi ludzie zostawali u nas, pracowali i zakładali rodziny - oni z całą bezwzględnością chcą zabrać ludziom wypracowane i odłożone przez wiele lat pieniądze. Mówią, że później zrobią inne reformy np. emerytury mundurowych. A my mówimy, najpierw reformy strukturalne, a później możemy mówić o emeryturach, po podliczeniu efektów finansowych tych reform. W innym przypadku, jako oszukani wyborcy powinniśmy dopilnować, aby żaden z posłów, który podniesie rękę za tzw. reformą emerytalną Tuska, obojętnie z jakiej byłby partii już nigdy nie wszedł do sejmu.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

jajcarz / 83.12.84.* / 2012-04-19 15:29
pobrałem sobie kody tego systemu z chomikuj

sprzedam za 0,5 miliarda ;)