Money.plTechnologie dla biznesuGalerieKomputeryzacja ZUS. Rekordowe 3 miliardy
2012-04-19 06:14:37

Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

   
  • Komputeryzacja ZUS. Rekordowe 3 miliardy
  • Cyfryzacja służby zdrowia. 374 miliony w błoto
  • Nowe dowody osobiste. Utopione 370 milionów
  • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. 190 milionów dla policji
  • INDECT. Zainwestowali 60 milionów, a nikt go nie chce
 
1 / 5
Komputeryzacja ZUS. Rekordowe 3 miliardy
 
fot: Reporter Poland

Komputeryzacja ZUS. Rekordowe 3 miliardy

To miał być jeden z największych projektów informatycznych w Polsce. A już na pewno jeden z najdroższych. Za budowę Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS przez 13 lat zapłacił 3 miliardy złotych. Tyle trzeba było, żeby kupić sprzęt i stworzyć oprogramowanie, zdolne przetwarzać gigantyczne ilości informacji: gromadzić dane ubezpieczonych, przyjmować dokumenty od firm i księgować składki.

System wdrażany jest od 1999 roku, ale do dziś nie działa w pełni. Co nie przeszkadza ZUS-owi chwalić się, że to jedno z najbardziej zaawansowanych na świecie rozwiązań technologicznych, bo każdego miesiąca KSI dokonuje ponad 100 milionów operacji księgowych, a w swojej bazie przechowuje ponad 40 terabajtów danych.

Po drodze nie obeszło się bez afery. Kontrakt stulecia podpisała w 1997 roku z firmą Asseco Anna Bańkowska, ówczesna prezes ZUS. Już rok później kolejny prezes, Stanisław Alot, zdecydował się na aneks, który całkowicie zmieniał architekturę systemu. Zamiast sieci rozproszonych baz danych miała powstać jedna, centralna. Według NIK, tego typu zmiana wymagała ogłoszenia nowego przetargu, na co ZUS się nie zdecydował.

Skończyło się sądem i zarzutami o przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków oraz działanie na szkodę interesu publicznego, bo - zdaniem NIK - system można było zbudować taniej. Ostatecznie Alot został uniewinniony, a kontrakty wciąż były przedłużane. Obecny, przewiduje zakończenie prac w przyszłym roku.

Źródło: East News

Tagi: zus

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

TGT / 2.98.160.* / 2012-04-19 22:51
POWIEMM KROTKO W POLSCE ZAWSZE BEDZIE SYF BO RZADZA POLSKA I NA STANOWISKACH SA POTOMKOWIE CHLOPOW PASZCZYZNIANYCH A CI ZAWSZE KRADLI ,PILI A PRZY TYM BYLI BARDZO RELIGIJNI!!!!!!!!!DLATEGO NIGDY NIC SIE NIE ZMIENI W POLSCE!!!!!!
 
twoj / 89.69.228.* / 2012-05-16 06:13
Dla dokładności:niczego też była sobie szlachta.W swym nieuctwie, zabobonności i innych przywarach, spośród których zajazdy na Bogu ducha winnych ludzi były niewinną rozrywką pijaków i pieniaczy.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

Borandx / 86.63.115.* / 2012-04-19 16:09
Obserwowałem tę informatyzację wiele lat. Do kosztów należy doliczyć sumę nakładów w przedsiębiorstwach na utrzymanie programu Płatnik. Mało kto pamięta, że do dzisiaj informacje ZUS-u, że nie może zidentyfikować ubezpieczonego najczęściej pochodzą z wadliwej konstrukcji tzw. klucza głównego (identyfikacyjnego). Nie wiem czy do tych kwot dodano koszty tzw.serwisu.
Były herendalne, z tych pieniędzy żył cały PROKOM przez rok. Wiele by o tym pisać, to na pewno największy przekręt III RP. Jeśli Tusk chce zabrac pieniądze emerytom, niech najpierw przyjrzy się ZUS-owi.
Koszty, które generuje ta instytucja, wystawne budynki, gabinety, zakupy drogich samochodów, to za nasze pieniądz, których brakuje na wypłaty emerytur.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

faber / 91.226.117.* / 2012-04-19 16:05
POpaprany Kraj

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

Borandx / 86.63.115.* / 2012-04-19 16:00
PO i Tusk, PSL i Pawlak dokonują największego oszustwa i rabunku na swoim narodzie podnosząc wiek emerytalny prostym ludziom pracy - głównie z miast i miasteczek. Zamiast najpierw wykonać porządną pracę - zlikwidować przywileje wielu grup, w tym mundurowych, rolników i górników oraz kościoła katolickiego; wprowadzić strukturalne reformy w skali całego państwa np. zlikwidować powiaty, ograniczyć zatrudnienie w urzędach, uprościć i ujednolicić przepisy, zlikwidować senat, zmniejszyć sejm, obniżyć podatki aby chętnie w Polsce inwestowano; stworzyć wieloletni plan specjalizacji gospodarczej Polski, słowem, stworzyć Polskę tanią, efektywną, dostatnią, aby młodzi ludzie zostawali u nas, pracowali i zakładali rodziny - oni z całą bezwzględnością chcą zabrać ludziom wypracowane i odłożone przez wiele lat pieniądze. Mówią, że później zrobią inne reformy np. emerytury mundurowych. A my mówimy, najpierw reformy strukturalne, a później możemy mówić o emeryturach, po podliczeniu efektów finansowych tych reform. W innym przypadku, jako oszukani wyborcy powinniśmy dopilnować, aby żaden z posłów, który podniesie rękę za tzw. reformą emerytalną Tuska, obojętnie z jakiej byłby partii już nigdy nie wszedł do sejmu.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

jajcarz / 83.12.84.* / 2012-04-19 15:29
pobrałem sobie kody tego systemu z chomikuj

sprzedam za 0,5 miliarda ;)