Money.plTechnologie dla biznesuGalerieNowe dowody osobiste. Utopione 370 milionów
2012-04-19 06:14:37

Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

   
  • Komputeryzacja ZUS. Rekordowe 3 miliardy
  • Cyfryzacja służby zdrowia. 374 miliony w błoto
  • Nowe dowody osobiste. Utopione 370 milionów
  • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. 190 milionów dla policji
  • INDECT. Zainwestowali 60 milionów, a nikt go nie chce
 
3 / 5
poprzednie Nowe dowody osobiste. Utopione 370 milionów
 
fot: PAP/Jacek Turczyk

Nowe dowody osobiste. Utopione 370 milionów

Bez stania w kolejkach do lekarzy, bez papierkowego załatwiania spraw w urzędach. Tak miało wyglądać nasze życie po wprowadzeniu nowych dowodów osobistych, zaopatrzonych w mikroprocesory. Projekt został wyceniony na 370 milionów złotych.

- Ważne jest przede wszystkim umieszczenie na dowodzie chipa, który pozwoli na składanie podpisu elektronicznego w placówkach administracji publicznej - przekonywał w rozmowie z Tech.Money.pl Paweł Chrobak z Katedry Technologii Informacyjnych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. - Do tego dochodzi rejestracja w ramach NFZ, możliwość radiowego odczytu danych, zapisywania tam coraz większej ilości informacji. Poza tym nowe dowody będą trudniejsze do podrobienia.

Tak zaawansowane dokumenty miały trafić do użytkowników w 2011 roku. Później termin został przesunięty na lipiec 2013. Zmieniał się też termin składania ofert w przetargu. Ostatnio - z 17 stycznia na 17 kwietnia. Ale i z tego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostatecznie się wycofało.

Obecnie przetarg został zawieszony. Jak tłumaczy rzecznik rządu, Paweł Graś, każdy tego typu wielki projekt musi być jeszcze raz, solidnie, spokojnie i rzeczowo przeanalizowany.

Źródło: PAP


Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

TGT / 2.98.160.* / 2012-04-19 22:51
POWIEMM KROTKO W POLSCE ZAWSZE BEDZIE SYF BO RZADZA POLSKA I NA STANOWISKACH SA POTOMKOWIE CHLOPOW PASZCZYZNIANYCH A CI ZAWSZE KRADLI ,PILI A PRZY TYM BYLI BARDZO RELIGIJNI!!!!!!!!!DLATEGO NIGDY NIC SIE NIE ZMIENI W POLSCE!!!!!!
 
twoj / 89.69.228.* / 2012-05-16 06:13
Dla dokładności:niczego też była sobie szlachta.W swym nieuctwie, zabobonności i innych przywarach, spośród których zajazdy na Bogu ducha winnych ludzi były niewinną rozrywką pijaków i pieniaczy.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

Borandx / 86.63.115.* / 2012-04-19 16:09
Obserwowałem tę informatyzację wiele lat. Do kosztów należy doliczyć sumę nakładów w przedsiębiorstwach na utrzymanie programu Płatnik. Mało kto pamięta, że do dzisiaj informacje ZUS-u, że nie może zidentyfikować ubezpieczonego najczęściej pochodzą z wadliwej konstrukcji tzw. klucza głównego (identyfikacyjnego). Nie wiem czy do tych kwot dodano koszty tzw.serwisu.
Były herendalne, z tych pieniędzy żył cały PROKOM przez rok. Wiele by o tym pisać, to na pewno największy przekręt III RP. Jeśli Tusk chce zabrac pieniądze emerytom, niech najpierw przyjrzy się ZUS-owi.
Koszty, które generuje ta instytucja, wystawne budynki, gabinety, zakupy drogich samochodów, to za nasze pieniądz, których brakuje na wypłaty emerytur.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

faber / 91.226.117.* / 2012-04-19 16:05
POpaprany Kraj

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

Borandx / 86.63.115.* / 2012-04-19 16:00
PO i Tusk, PSL i Pawlak dokonują największego oszustwa i rabunku na swoim narodzie podnosząc wiek emerytalny prostym ludziom pracy - głównie z miast i miasteczek. Zamiast najpierw wykonać porządną pracę - zlikwidować przywileje wielu grup, w tym mundurowych, rolników i górników oraz kościoła katolickiego; wprowadzić strukturalne reformy w skali całego państwa np. zlikwidować powiaty, ograniczyć zatrudnienie w urzędach, uprościć i ujednolicić przepisy, zlikwidować senat, zmniejszyć sejm, obniżyć podatki aby chętnie w Polsce inwestowano; stworzyć wieloletni plan specjalizacji gospodarczej Polski, słowem, stworzyć Polskę tanią, efektywną, dostatnią, aby młodzi ludzie zostawali u nas, pracowali i zakładali rodziny - oni z całą bezwzględnością chcą zabrać ludziom wypracowane i odłożone przez wiele lat pieniądze. Mówią, że później zrobią inne reformy np. emerytury mundurowych. A my mówimy, najpierw reformy strukturalne, a później możemy mówić o emeryturach, po podliczeniu efektów finansowych tych reform. W innym przypadku, jako oszukani wyborcy powinniśmy dopilnować, aby żaden z posłów, który podniesie rękę za tzw. reformą emerytalną Tuska, obojętnie z jakiej byłby partii już nigdy nie wszedł do sejmu.

Re: Wielkie skandale polskiej informatyzacji. Zobacz, ile kosztowały

jajcarz / 83.12.84.* / 2012-04-19 15:29
pobrałem sobie kody tego systemu z chomikuj

sprzedam za 0,5 miliarda ;)