Money.plTechnologie dla biznesu Grupy dyskusyjne pl.sci.psychologia Cnotka i puszczalska

Cnotka i puszczalska

Cnotka i puszczalska

glob <r...@gmail.com> / 2015-10-12 00:31:41
1. Wieś i kontrola seksualności sprawowana przez kler.
Kościoł - szeroko pojęta "czystość". Kościół katolicki formułuje tradycyjny, konserwatywny przekaz, związany z ideałem czystości przedmałżeńskiej: że dziewictwo należy zachować do ślubu, że to dar dla męża, coś absolutnie wyjątkowego, a zachowanie czystości jest znakiem szacunku dla Boga i siebie samej.
2. Miasto i kultura liberalna.
A jak traktują dziewictwo pisma adresowane do młodych dziewcząt?
- Jako obciach. Tak definiuje się dziewictwo w magazynach typu "Bravo Girl!" czy "Dziewczyna". Obciach, którego pozbądź się jak najszybciej - apelują one do dziewczyn - a my poradzimy ci, jak to zrobić. I to tak, żeby nikt się nie zorientował. Pisma młodzieżowe i kobiece propagują model kobiety zawsze chętnej i gotowej na seks oraz niezwykle doświadczonej seksualnie. Takiej, która kompetencje świetnej kochanki wyssała z mlekiem matki. Dlatego wysiłki współczesnych dziewczyn nierzadko skupiają się wokół ukrycia przed pierwszym partnerem faktu bycia dziewicą. Wiele dziewczyn wstydzi się swojego dziewictwa, traktuje je jak niewygodny balast. Zgodnie z dominującymi trendami kulturowymi fakt bycia dziewicą ma oznaczać, że z dziewczyną "coś jest nie tak": albo jest "zablokowana", albo "nikt jej nie chciał". Obie opcje drastycznie obniżają samoocenę, wpędzają w kompleksy, owocują piętnem.
Także ze strony seksuologów płynie przekaz, że gdy dziewczyna jest długo dziewicą (przy czym "długo" to pojęcie bardzo względne), oznacza to, iż ma ona problemy psychiczne, że jest chora. Eksperci, których autorytet legitymuje medycyna, patologizują kobiety niechętne penetracji lub takie, które podjęły decyzję, że odkładają rozpoczęcie życia seksualnego na później.
3. Tak więc na wsi słowo puszczalska to obraza, a w mieście słowo cnotka to obraza.
 
Czytaj także na forum
współpraca