Money.plTechnologie dla biznesu Grupy dyskusyjne pl.sci.psychologia Czas

Czas

Czas

LaL <r...@gmail.com> / 2013-08-26 02:04:47
1 czas obiektywny, czyli ten na zegarku, mierzony i ustalony na zasadzie zdobytej wiedzy, zbudowaniu maszyn, które według naszych założeń funkcjonują.
2 czas intersubiektywny, ma się wrażenie że wiele go łączy z obiektywnym lub można nim zastąpić obiektywny, to czas danej społeczności. Naprzykład na wsi czas płynie leniwiej, jakby zwalniał bo i bodzców zewnętrznych jest mniej niż w szybko pędzących wielkich miastach, tym samym w różnych miejscach jest czas przez dane społeczności różnie usytułowany i ludzie mają inne podejście do czasu. Dla zachodniego biznesmena spóźnienie jest oznaką braku szacunku i stratą pieniędzy. Dla Arabów punktualność jest nerwowością, histeryzowaniem, brakiem pewności siebie i nieszanowanie własnej osoby i innych osób, tam czas bardziej związany jest z osobami, a nie pieniędzmi.
3 czas subiektywny, czyli ktoś się emocjonuje i dla niego czas się wlecze, u ludzi obok mniej emocjonalnych czas płynie szybko- o już dojechaliśmy, jak szybko.
4 czas wieku, czyli osobom starszym bardzo szybko ten czas ucieka- zobacz jak szybko dzieci dorosły, już wigilia a była niedawno wielkanoc , ten czas jakby się kurczył jednocześnie, mijają godziny a dla staruszka mija chwila- przy kasie szlak młodego może trafić, bo to strata czasu, czeka jakby wieczność w tym sklepie, czas się rozciąga, płynie za wolno, co za rok dopiero wigilia, to gdzieś pod koniec końca świata.
To wszystkie czasy non stop się przekładają, przepływają, czasem uchylamy się czasowi innych ludzi i nie pędzimy, widzimy ich inaczej, lub przyśpieszamy gdy oni zwolnieni na wsi turlają się w swoim bycie czasowym powoli do własnych łóżek, by znowu przeskoczyć w logikę snu i najbardziej prywatny czas jaki we śnie posiadamy.
 
Czytaj także na forum

Czas

LaL <r...@gmail.com> / 2013-08-31 23:54:40
Ale dobra mamy model, raczej dla większości osób zrozumiały że dla różnych gromad lub pojedyńczych jednostek, lub przez wiek, czy w czasie snu ten czas inaczej funkcjonuje.
 Ale teraz jak to może działać , czy można wysadzić czas, lub dostrzegać anomalie które jakby czas omijał?
Historia jak się jej uczymy, tu łączy się obiektywne z intersubiektywnym, bo każde państwo ma historię rozciągniętą w wymiarze obiektywnym , to co się działo miało swój czas i miejsce, ale jednocześnie widzimy że gromady ludzkie zamieszkujące państwa bardzo różnie odczytują historię i dzieje przodków. Tak jak polacy wieczni męczenicy skupieni na historii,  którą pojmują na swój sposób, gdzie naprzykład anglicy bardziej żyją teraz niż przeszłością i historia jest tym co było, w polsce odwrotnie historia jest tym co jest obecnie.
  Lub wydarzenia przez polaków są inaczej odbierane lub robienie z przykrych wydarzeń tabu, gdzie inni mają je opisane, a u nas nikt nie podejrzewał że też za dobrzy to nie byliśmy.
 Tak więc mamy intersubiektywizm historyczny gdzie dana gromada układa sobie trochę tą historie pod własne potrzeby psychologiczne.
Histori się uczy faktami z dnia i miejsca, jakie były konsekwencje wydarzenia, co dało poślubienie obcej królowej, gdzie dochodziło do bitew i dlaczego, co z nich wynikało, co po nich się zmieniło, jakie wnioski z wydarzeń przodkowie wysuneli w dniu i czasie. Ktoś kogo historia męczy, to przeplatanie się miejsc i wydarzeń i ich konsekwencji ma racje , bo to męczy, nas niezbyt dotyczy , jest marwą przeszłością ponumerowaną , odłożoną na półkę w segregatorze bibliotecznym.
 Można zawsze zajrzeć, ale wszystko miałkie jak piasek w rękach , bo uczy się w sposób obiektywny , liczą się rzeczy, doświadczenia, zmiany terenu , lata i kiwamy głowami.. no tak.
Jednak gdy bierzemy powieść fantasy, gdzie czas i miejsce wiadomo że było ale to jest na marginesie, a mamy przeżycia bohaterów, półprawdy o ich przygodach i o tym jak żyli co przeżyli, często domistyfikowane ale prawdopodobne, to uwielbiamy.
 Dlaczego, przecież to mniej poważne a uwielbiamy? Często na wpół lub w całości zmyślone, a uwielbiamy jakiegoś rycerza co z mieczem latał?

 Aaa, bo tu już mamy oczy które wyglądają z czasu, tu czas robi się dziurkowany, przepuszcza natchnia i przeżycia jakby to wczoraj było, te postacie jakby mówią, jakby czas nie miał znaczenia, a bo panowie jesteśmy w świecie ludzkim , a przy nim pęka obiektywny czas martwoty rzeczy.
Gdy jeszcze wiemy że wydarzenia są prawdziwe i ta kobieta niesłusznie idzie na ten stos, to ten ogień nas też parzy, jest nam przykro, zachodzimy w głowę, co za bydle ją na ten stos wysłało i czujemy jego chłód jak ofiara czuje gorąco.
 Tak więc w miejscach gdzie nagromadziło się dużo żyć i śmierci czujemy się dziwnie i powinniśmy, intuicja nas nie myli bo mamy doczynienia z anomalią czasową, z czasem rozsadzonym.
 

Re: Czas

Feniks_z_popiołów <x...@poczta.fm> / 2013-09-01 00:14:59
W dniu 2013-08-26 02:04, LaL pisze:
> 1 czas obiektywny
> 2 czas intersubiektywny
> 3 czas subiektywny
> 4 czas wieku

A Tobie jak płynie, glob? Jaki jest Twój czas?

Ewa
 

Re: Czas

LaL <r...@gmail.com> / 2013-09-01 00:53:34
W dniu 2013-08-26 02:04, LaL pisze:
> 1 czas obiektywny
> 2 czas intersubiektywny
> 3 czas subiektywny
> 4 czas wieku

A Tobie jak płynie, glob? Jaki jest Twój czas?

Ewa


Zawikłany , ostatnio idzie jakby pod prąd czasowi innych ludzi.:-D
 

Re: Czas

"Chiron" <i...@gmail.com> / 2013-09-01 00:59:57
Użytkownik "LaL" napisał w wiadomości
news:a181aa11-f4c6-4a2c-b6fd-e4ebab321156@googlegroups.com...
W dniu 2013-08-26 02:04, LaL pisze:
>>> 1 czas obiektywny
>>> 2 czas intersubiektywny
>>> 3 czas subiektywny
>>> 4 czas wieku

>>A Tobie jak płynie, glob? Jaki jest Twój czas?>Zawikłany , ostatnio idzie jakby pod prąd czasowi innych ludzi.:-D

Eee- głowa do góry, Glob. Pod naszym niebem- na tej szerokosci
geograficznej- najciemniej jest zawsze bezpośrednio przed świtem. A potem
robi się jasno.
--
--

"Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi
teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość."
G. Orwell

Chiron

 
wstecz
1 2
Izunia 2013-07-10 17:06
glob 2013-04-19 20:03
zdumiony 2012-02-23 16:19
Marcin 2011-12-12 09:07
"Chiron" 2011-03-26 20:37
współpraca