Money.plTechnologie dla biznesu Grupy dyskusyjne pl.sci.psychologia Ikselcia wypasła się na żydowskim.

Ikselcia wypasła się na żydowskim.

Ikselcia wypasła się na żydowskim.

glob <r...@gmail.com> / 2015-04-14 11:20:04
Wymordowanie Żydów - w głównej mierze, choć nie tylko, przez hitlerowców - stworzyło nagle ogromną lukę w społecznej i ekonomicznej tkance społeczeństwa polskiego. Lukę, która szybko się wypełniała. Przede wszystkim na ich majątku dokonało się ogromne uwłaszczenie. Jeśli w setkach miasteczek mniej więcej sześćdziesiąt procent domów zamieszkanych było przez Żydów, to po ich zabiciu domy te mogły być zamieszkane przez nowych właścicieli. Podobnie z tych domów zawartością: przysłowiowe już poduszki i pierzyny, zastawy, ubrania. To, co najbardziej wartościowe, zabrali Niemcy, jednak tego, co zostało, i tak było dużo.

Fakty te są ostatnio rozpoznawane i opisywane. Ważna tu jest skala zjawiska: dotyczyło to setek tysięcy, jeśli nie milionów ludzi. Przed wojną były w Polsce trzy miliony bezrolnych (a więc praktycznie bezdomnych) chłopów. Co najmniej część z nich mogła teraz znaleźć miejsce dla siebie. Taka zmiana w obszarze stosunków własności to zmiana rewolucyjna.

Być może jednak z punktu widzenia rewolucyjnej zmiany istotniejsze było to, że etniczni Polacy weszli w tkance ekonomicznej w miejsce dawniej zajmowane przez Żydów. Jeśli Żyd miał warsztat, mógł przejąć go Polak. Jeśli miał hurtownię, gorzelnię albo tartak, jego zamówienia i klientów w naturalny sposób przejmowali Polacy. Być może zabrzmi to przykro, ale w całej wschodniej Polsce zniknięcie mieszczaństwa żydowskiego otworzyło drogę dla formowania się nowej klasy średniej - polskiej w sensie etnicznym.
 

Re: Ikselcia wypasła się na żydowskim

zdumiony <z...@jestem.pl> / 2015-04-14 11:36:47
W dniu 2015-04-14 o 11:20, glob pisze:
> Wymordowanie Żydów - w głównej mierze, choć nie tylko, przez hitlerowców - stworzyło nagle ogromną lukę w społecznej i ekonomicznej tkance społeczeństwa polskiego. Lukę, która szybko się wypełniała. Przede wszystkim na ich majątku dokonało się ogromne uwłaszczenie. Jeśli w setkach miasteczek mniej więcej sześćdziesiąt procent domów zamieszkanych było przez Żydów, to po ich zabiciu domy te mogły być zamieszkane przez nowych właścicieli. Podobnie z tych domów zawartością: przysłowiowe już poduszki i pierzyny, zastawy, ubrania. To, co najbardziej wartościowe, zabrali Niemcy, jednak tego, co zostało, i tak było dużo.

A czy w wojnie nie wymordowano również Polaków i nie ograbili nas po
wojnie komuniści żydowskiego pochodzenia?
 

Re: Ikselcia wypasła się na żydowskim.

glob <r...@gmail.com> / 2015-04-14 11:57:48
Zdumiony
Skala baranku:
W polsce wybito praktycznie większość żydów, kilka milionów którzy pozostawili majątki. A narodu polskiego nie wybito do nogi, kilka procent narodu zgineło, gdy niewielu Żydów ocalało. Poza tym to brednie, że komuniści byli żydami, w stosunku do tego ile polaków zapisało się do partii, aby robić kariery, żydów w partii to był margines skrajnie niewielki.
 
współpraca