Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Alternatywna Nagroda Nobla dla Snowdena

Alternatywna Nagroda Nobla dla Snowdena

Fot. youtube.com
Edward Snowden został uhonorowany nagrodą Right Livelihood Award. W jego imieniu odebrał ją odznaczony wraz z nim wydawca brytyjskiego dziennika Guardian Alan Rusbridger.

Alternatywnego Nobla fundacja Right Livelihood przyznała Snowdenowi za odwagę i umiejętności, jakimi się wykazał, ujawniając bezprecedensowy zakres nadzoru państwa poza demokratyczną kontrolą (...). Nagrody tej fundacji przyznawane są osobom lub organizacjom, których dorobek nie znajduje uznania wśród członków komitetów noblowskich.

- Jest wyjątkowym przywilejem być zaliczanym do tych wielu, którzy walczą o prawa człowieka - powiedział Snowden przez łącze wideo podczas uroczystości w szwedzkim parlamencie. Podkreślił, że ludzie, którzy z nim współpracowali - dziennikarze, wydawcy, prawnicy - wiele ryzykowali. Ale poniesione ofiary opłaciły się - mówił.

Od czasu, gdy ujawnił programy inwigilacji, prowadzone przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) na świecie wiele się zmieniło, jeśli chodzi o ochronę danych. - To podstawa, na której możemy budować - powiedział.

Na uroczystości w szwedzkim parlamencie obecny był ojciec Snowdena. Rusbridger zwrócił uwagę, że Snowden mógł bez trudu sam opublikować materiały dotyczące NSA. Zamiast tego zaufał dziennikarzom, którzy w sposób odpowiedzialny mieli pisać o tym, co sami uznali za najważniejsze. Wierzył w dziennikarstwo - podkreślił wydawca Guardiana. To dziennikarzom tego dziennika Snowden przekazał dokumenty NSA.

- Edward Snowden oddał mieszkańcom tej planety wielką przysługę - powiedział Jakob von Uexkull - szwedzko-niemiecki filantrop, który ustanowił w 1980 roku alternatywnego Nobla. - Bez jego odwagi wciąż jeszcze nie wiedzielibyśmy nic o skali tych nowych przestępstw, które umożliwił postęp techniczny.

Snowden, były współpracownik NSA, jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę. W 2013 roku uciekł z USA do Hongkongu, a stamtąd udał się do Rosji, gdzie uzyskał czasowy azyl, a potem zgodę na trzyletni pobyt. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych.

Pozostałymi laureatami tegorocznego alternatywnego Nobla są obrońcy praw człowieka: Pakistanka Asma Jahangir oraz Basil Fernando z Hongkongu, a także amerykański ekolog Bill McKibben.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie