Amerykanie nie płacą za 58 proc. muzyki

Amerykanie nie płacą za 58 proc. muzyki

Z przeprowadzonej przez firmę NPD ankiety wynika, że Amerykanie nie płacą aż za 58 proc. muzyki. NPD co roku przeprowadza badania pt. "Music Acquisition".

Jeszcze w ubiegłym roku 41 proc. muzyki, którą obywatele USA posiadali w domach, stanowiła muzyka kupiona na płytach CD. Obecnie odsetek ten spadł do 32 procent.


Z kolei muzyka pobrana z legalnych serwisów internetowych, za którą zapłacono, stanowiła 7 proc., a obecnie stanowi 10 procent. Z 14 do 19 proc. wzrósł odsetek plików pobranych z sieci P2P. Zauważono też wzrost (z 17 do 19 proc.) muzyki zgranych z płyt innych osób na własny komputer, a spadł (z 21 do 19 proc.) odsetek muzyki przegranych od znajomych na własne płyty CD.

NPD uważa, że nie zwiększyła się liczba użytkowników sieci P2P. Jednak spora ich część zaczęła korzystać z protokołu BitTorrent zamiast Limewire. A że ten pierwszy zapewnia szybszy transfer, przeciętny amerykański użytkownik P2P pobiera też więcej plików muzycznych.

Amerykanie najchętniej słuchają muzyki nadawanej przez rozgłośnie radiowe. Na drugim miejscu uplasowało się słuchanie z CD, a na trzecim - odtwarzanie muzyki na komputerze. Kolejną pozycję zajmuje korzystanie z przenośnych odtwarzaczy.
internet, muzyka, sieć, udostępnianie plików, ściąganie
_Kopalnia Wiedzy
Czytaj także
Polecane galerie