Android 5.0: Aplikacje mogą już nagrywać ekran bez uprawnień roota

Android 5.0: Aplikacje mogą już nagrywać ekran bez uprawnień roota

W Androidzie 4.4 pojawiła się przydatna nowość - nagrywanie ekranu. Przydaje się ona przy recenzjach oprogramowania, próbie wytłumaczenia komuś jak coś zrobić na jego telefonie / tablecie oraz przy wyjaśnianiu problemów. Niestety, wówczas bez roota opcję tę uruchomić można było jedynie z komputera wydając odpowiednią komendę w terminalu, co nie jest łatwe dla zwykłych użytkowników. Na szczęście w Androidzie 5.0 wprowadzono kilka zmian.

Jak możemy przeczytać w serwisie  Android Police , począwszy od Lollipopa nie trzeba już uprawnień roota, aby inicjować nagrywanie ekranu bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu, nawet mniej obyci z technologią użytkownicy będą mogli z tej opcji korzystać. Wymaga to jednak poprawek w dotychczas dostępnych aplikacjach - takowe wprowadził już Koushik Dutta do swojego programu Mirror służącego do bezprzewodowego przesyłania obrazu na jedno ze wspieranych urządzeń (odbiornik w Chromie, Apple TV, itd.) oraz autorzy aplikacji SCR Screen Recorder.

W pierwszym wypadku to dopiero wczesna beta dostępna do pobrania z  Google Play , która na nagraniach umieszcza znak wodny (finalna wersja zapewne będzie pozwalała go usunąć za opłatą). Z kolei SCR jest dostępny w  darmowym  i  płatnym  wydaniu (4,2 zł), które różnią się brakiem znaku wodnego i ograniczenia czasu trwania nagrania do 3 minut w tym drugim.
PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie