Apple pokazuje nowe iPady: Air 2 oraz Mini 3 oraz zapowiada iOS 8.1

Apple pokazuje nowe iPady: Air 2 oraz Mini 3 oraz zapowiada iOS 8.1

Zgodnie z oczekiwaniami, na wczorajszej konferencji zobaczyliśmy następców iPada Air oraz iPada Mini z ekranem Retina. Co się zmieniło? W tym drugim wypadku niewiele, ograniczono się do dodania sensora Touch ID, koloru złotego oraz zastąpienia modelu z 32 GB pamięci przez wersję ze 128 GB (poza tym nadal dostępne są opcje z 16 GB oraz 64 GB). Pozostawiono natomiast procesor A7 czy kamerę iSight z drugiej generacji.
 
 
O wiele więcej zmieniło się w iPadzie Air 2. Oprócz wspomnianego sensora Touch ID, nowego koloru i zmiany w ilości dostępnej pamięci, pojawił się również nowy układ A8X. Zmiany w nim wprowadzone pozwalają przede wszystkim na osiągnięcie jeszcze lepszej grafiki w grach komputerowych czy innych aplikacjach wykorzystujących w znacznym stopniu GPU (np. programach do obróbki grafiki), choć sam procesor też nieco przyśpieszył względem pierwszego Aira. Skasowano za to przełącznik dźwięku / automatycznego obracania ekranu.

Znacznie rozbudowano możliwości aparatu wbudowanego w iPada Air 2 - teraz obsługuje on nagrywanie filmów slow motion oraz wykonywanie zdjęć seryjnych. Zwiększona została również rozdzielczość matrycy (wynosi teraz 8 megapikseli). Dodatkowo ekran nowego iPada zyskał nową powłokę antyrefleksyjną, dzięki której jego zawartość powinna być o wiele bardziej widoczna w słoneczny dzień na dworze. Sam wyświetlacz jest też już praktycznie od razu pod szybą. Dzięki temu nie widać żadnego odstępu między naszym palcem, a zawartością ekranu.
 
 
Ciekawy ruch Apple wykonało jeśli chodzi o tradycyjne pozostawienie w ofercie starszych modeli w niższej cenie. Do tej pory były one dostępne jedynie z najmniejszą ilością pamięci, czyli 16 GB. Gdy chcieliśmy więcej miejsca, musieliśmy zdecydować się na nowszy model. Tym razem jednak do wyboru są również wersje z 32 GB (nie dotyczy to tylko pierwszego iPada Mini).

Podczas konferencji ogłoszono również udostępnienie SDK dla zegarka Apple Watch w listopadzie oraz udostępnienie iOS 8.1 w ten poniedziałek (20 października). Dla nas jednak ta wersja niewiele wnosi, gdyż podstawową nowością jest niedostępna poza USA usługa Apple Pay. Poza tym naprawia szereg błędów z iOS 8.0 (jednak nie wszystkie patrząc na udostępnione wersje beta, np. kolejność ikon w menu udostępniania nadal nie jest zapisywana).

Nowe iPady będzie można zamawiać przez sklep Apple Store Online już dziś (ale nie wiadomo od której godziny), a ich ceny kształtują się standardowo - 2099 zł za najtańszego Aira 2 (16 GB, Wi-Fi) oraz 1699 zł za Mini 3 (16 GB, Wi-Fi). Za zeszłorocznego iPada Air z 16 GB i samym Wi-Fi przyjdzie nam zapłacić 1699 zł, z kolei Mini 2 w identycznej konfiguracji to koszt 1299 zł. Natomiast pierwszy iPad Mini (bez Retiny) z 16 GB i bez modułu LTE to wydatek rzędu 1099 zł. Ceny pozostałych konfiguracji możecie znaleźć na  tej stronie .

Film z konferencji możecie natomiast  obejrzeć tutaj .
PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie