Bada łączy się z Tizenem

Bada łączy się z Tizenem

 

Bada łączy się z Tizenem

Na rynku systemów mobilnych robi się ciekawie

Samsung ogłosił plany zamiany swojej własnej platformy smartfonowej – Bada – na opartego na Linuksie Tizena, który został niedawno stworzony we współpracy z Intelem.

Wypuszczona w 2010 roku, Bada miała trafiać na dotykowe smartfony Samsugna – jednakże raczej na te z dolnej półki. W porównaniu z dotychczasowym systemem dla tych urządzeń, Bada była znacznie lepsza: miała zdecydowanie czytelniejszy interfejs użytkownika, porządny multitasking i natywną obsługę aplikacji od firm trzecich za pośrednictwem własnego sklepu Samsunga.

Teraz jednakże, ze względu na podjętą przez Samsunga pracę nad Tizenem, niewiele sensu miałoby utrzymanie obu platform naraz. Poza tym Samsung ma już też urządzenia z Androidem i Windows Phone 7.

Od tego roku więc Bada będzie wymieniana na Tizena i przestanie istnieć jako taka – poza, oczywiście, urządzeniami które już pracują pod jej kontrolą. Samsung powiedział, że obecne urządzenia z Bada i zestaw narzędzi dla deweloperów będą kompatybilne z nowym systemem. Nie wiadomo, czy istniejące już urządzenia zostaną zaktualizowane do Tizena, ale raczej nie ma co wstrzymywać oddechu w oczekiwaniu na to.

Samsung wspomniał też, że w tym roku mają się pojawić jeden lub dwa smartfony z Tizenem. Zgadujemy że będą to niskobudżetowe lub średnie urządzenia, ponieważ górną półkę firma obstawiła już Androidem i Windows Phone 7. Miejmy nadzieję że dowiemy się więcej przy okazji targów MWC.

Smartfony.com
Czytaj także
Polecane galerie