Będą darmowe połączenia między operatorami VoIP!

Będą darmowe połączenia między operatorami VoIP!

W kwietniu ma wystartować Otwarta Platforma Cyfrowa. Budują ją Datera, Crowley i PLIX

W kwietniu ma wystartować Otwarta Platforma Cyfrowa, która umożliwi dostawcom Internetu (ISP) zaoferowanie telefonii internetowej oraz zapewni darmowe połączenia pomiędzy wszystkimi operatorami VoIP. Twórcami tej inicjatywy są: operator telekomunikacyjny Crowley Data Poland Sp. z o.o., firma technologiczna Datera SA oraz węzeł ruchu międzyoperatorskiego PLIX Sp. z o.o.


OPC ma być pierwszym tak kompleksowym rozwiązaniem dla ISP, które umożliwi im wprowadzenie do oferty telefonii internetowej - bez żadnych inwestycji i w oparciu o nowoczesną oraz w pełni funkcjonalną platformę telekomunikacyjną. Oferta OPC ma obejmować: transmisję głosu, platformę do zarządzania usługą, urządzenia VoIP, a także pomoc formalno-prawną niezbędną, żeby zostać operatorem. Stworzenie takiej oferty stało się możliwe dzięki połączeniu kompetencji pomysłodawców OPC. Crowley Data Poland wnosi swoje łącza, a także usługę rozpoczęcia i zakończenia połączeń telefonicznych - w tym dostawę numeracji oraz przenoszenie numerów. Datera - udostępnia platformę telekomunikacyjną DATERA Carrier-eX. PLIX z kolei zapewnia możliwość podłączenia do swojego węzła i oprócz wymiany ruchu IP, umożliwia przesyłanie ruchu telefonicznego przez największą społeczność ISP w Polsce.

,,Chcąc sprostać narastającej konkurencji w sektorze telekomunikacyjnym, lokalni operatorzy i sieci osiedlowe zmuszone są do przeformułowania swoich strategii. Do wyboru są dwa scenariusze: konsolidacja z jednym z wiodących operatorów lub poszerzenie własnego portfolio usług o nowe produkty i usługi, co wymaga znaczących inwestycji kapitałowych. My proponujemy trzecią drogę, która umożliwi ISP stworzenie atrakcyjnej oferty dla ich odbiorców bez konieczności ponoszenia kosztów i przy zachowaniu własnej marki oraz niezależności" - mówi Piotr Wieczorkiewicz, Wiceprezes Zarządu Crowley Data Poland.

,,OPC będzie pierwszym w Polsce punktem wymiany ruchu telekomunikacyjnego, który zagwarantuje priorytet dla ruchu VoIP. Dodatkowo OPC zagwarantuje wsparcie dla VoIP VLAN oraz terminację w Polsce do sieci TDM, co ma o tyle duże znaczenie, że w sposób bezpośredni przekłada się na wysoką jakość połączeń, w tym również faksowych. OPC zaoferuje także najniższe na rynku ceny za połączenia, a także rozbudowany pakiet wysokomarżowych usług dodanych, które ISP będą mogli zaproponować swoim klientom - zarówno indywidualnym, jak i biznesowym. Planujemy także udostępnić API, które umożliwi ISP integrację z własnymi systemami do fakturowania i rozliczania klientów" - zapowiada jeden z pomysłodawców OPC, Krzysztof Malicki, Prezes Zarządu Datera SA.

,,Otwarta Platforma Cyfrowa jest uzupełnieniem usług, które każdy z ISP dostaje w ramach węzła wymiany ruchu PLIX. Jest to też pionierska inicjatywa, pierwsza w Europie na taką skalę i o takim znaczeniu dla rynku ISP. Liczymy na to, że dzięki OPC wzmocni się konkurencyjność polskiego rynku na arenie europejskiej, co jest szczególnie istotne teraz, w dobie ogólnoświatowego kryzysu" - dodaje Sylwester Biernacki, Prezes Zarządu PLIX Sp. z o.o.

Warto zauważyć, że docelowo do OPC będzie mógł się przyłączyć każdy z operatorów VoIP, którzy działają w Polsce. Wszyscy operatorzy VoIP podłączeni do OPC oraz ISP, świadczący usługi telefonii internetowej w oparciu o platformę, będą mieli możliwość darmowej wymiany ruchu.

zdjęcie pochodzi z freedigitalphotos.net
telefonia voip, datera
All Calls
Czytaj także
Polecane galerie