BlackBerry ostrzega przed 4 aplikacjami

BlackBerry ostrzega przed 4 aplikacjami

Cztery aplikacje dostępne do tej pory w BlackBerry World zostały w trybie natychmiastowym usunięte z jego oferty za potencjalne naruszanie prywatności wybranych danych użytkownika. Osobom, które odnajdą jedną z podanych poniżej aplikacji na swoim urządzeniu, powinni albo zweryfikować jej uprawnienia albo usunąć ją z telefonu.


Potencjalnie niebezpiecznymi aplikacjami są produkty zgłaszane przez firmę InMobiles - WhozCalling - Caller ID, WhozCalling - Caller ID and name revealer, 5Index oraz SuperSMS. Oprogramowanie to jest w stanie przesyłać na zdalny serwer dane z książki adresowej (w tym numery telefonów), informacje na temat sieci, informacje na temat urządzenia i lokalizację telefonu. Możliwe jest także automatyczne wysyłanie wiadomości tekstowych, dodatkowo płatnych wiadomości tekstowych i wiadomości PIN.

Aplikacje te nie są wprawdzie zakwalifikowane jako malware, jednak zostały wycofane z dystrybucji ze względu na brak odpowiednich powiadomień dla użytkownika, wliczając w to informacje o wysyłanych z urządzenia danych oraz potencjalnych dodatkowych opłatach (SMS Premium).

Oczywiście, jeśli użytkownik był świadomy wszystkich działań producenta aplikacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować korzystanie z niej. W listopadzie 2010 roku, w podobny sposób BlackBerry World (wtedy znany pod nazwą BlackBerry AppWorld) opuścił inny program - Kik Messenger, który również przesyłał na serwer całą książkę adresową użytkownika.

Wszystkie cztery programy były dostępne dla urządzeń z systemem operacyjnym BlackBerry OS 5.0, 6.0, 7.0 oraz 7.1. Nie były natomiast oferowane dla użytkowników OS 10.

Więcej informacji na ten temat można odnaleźć pod tym adresem .
Serwis BBNews.pl jest częścią grupy PROGET.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie