Budowa nowej sieci satelitarnej Iridium NEXT

Budowa nowej sieci satelitarnej Iridium NEXT

Operator telefonii satelitarnej Iridium Satellite LLC ogłasza publicznie wybór dwóch firm - Lockheed Martin i Thales Alenia Space - do uczestnictwa w finalnej fazie rozpatrywania ofert na budowę konstelacji nowych satelitów "Iridium NEXT". Jak poinformowano przedstawiciela firmy TS2 - o wyborze zadecydowały innowacyjne koncepcje projektów oraz wstępne wyliczenia kosztów produkcji i wyniesienia systemu na orbitę.

Faza finałowa zajmie mniej więcej dziewięć miesięcy i zostanie zakończona podpisaniem pełnej umowy z jednym głównym wykonawcą w połowie 2009 roku.


Iridium NEXT to przede wszystkim nowa jakość połączeń głosowych i szerokopasmowy transfer danych w architekturze IP. Wszyscy abonenci otrzymają wachlarz gwarantowanych usług transmisji danych. System zostanie wzbogacony także o czujniki pogodowe i oceanograficzne oraz urządzenia do obserwacji Ziemi. To pierwszy tak zaawansowany technologicznie projekt w historii komunikacji satelitarnej, który otworzy nowe rynki przed firmą Iridium Satellite LLC.

Iridium posiada obecnie ponad 285 000 abonentów i jest najszybciej rozwijającym się operatorem mobilnych usług satelitarnych. Połączenia przez telefon w tej sieci odbywają się prawie bez żadnych opóźnień, a ich zasięg jest gwarantowany na całym świecie, również na pustyniach, oceanach, biegunach i w górach. Na system składa się konstelacja 66 sztucznych satelitów telekomunikacyjnych rozmieszczonych na orbicie okołoziemskiej 485 mil nad Ziemią, pierwotnie miał posiadać aż 77 satelitów. Każdy z nich może komunikować się z dwoma sąsiadującymi satelitami na swojej orbicie oraz z dwoma najbliższymi z orbit sąsiednich. Wszystkie wyposażone są w 48 anten, obejmujących na Ziemi komórki o średnicy 700 km, które prawie bez strat odbijają promienie słoneczne. Satelita Iridium podczas przelotu może utworzyć na niebie silny błysk widoczny nocą, a czasami nawet w dzień.
All Calls
Czytaj także
Polecane galerie