Chiny: Więzienie dla komputerowych piratów

Chiny: Więzienie dla komputerowych piratów

Fot. Extra Ketchup/CC/Flickr

Na kary więzienia skazano w pSuzhou we wschodnich Chinach czterech mężczyzn, którzy rozpowszechniali w internecie piracką wersję systemu operacyjnego Windows XP firmy Microsoft.

Mózg przestępczej czwórki, Hong Lei, złamał zabezpieczenia systemu Windows XP i swoją wersję, którą nazwał Tomato Garden Windows XP, udostępnił w internecie za darmo.Agencja Xinhua poinformowała, że tę pomidorową odmianę Windowsów co najmniej 10 milionów internautów pobrało ze strony internetowej, finansującej się z reklam. Tomato Garden, wyłączający procedurę sprawdzania systemu Windows XP, pobił tym samym wszelkie rekordy popularności w kategorii pirackiego oprogramowania.

Hong Lei posiedzi za to trzy i pół roku i zapłaci milion juanów (ponad 100 tys. euro) grzywny. Podobną karę wymierzono jednemu z jego wspólników, a dwaj pozostali pójdą do więzienia na dwa lata i zapłacą po 100 tys. juanów (10 tys. euro) grzywny.

Wyrok sądu w Suzhou z ogromnym zadowoleniem powitała oczywiście firma Microsoft, chwaląc Chiny za tak zdecydowane podejście do problemu piractwa komputerowego i ochrony praw autorskich. Notabene to właśnie Microsoft zwrócił w zeszłym roku uwagę Chin na Tomato Garden.

Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!

chiny, piractwo, więzienie, windows, piraci
PAP
Czytaj także
Polecane galerie