Co czeka portal America On Line?

Co czeka portal America On Line?

Czy AOL, przedsiębiorstwo, które w dużym stopniu przyczyniło się do popularyzacji Internetu wśród zwyczajnych użytkowników czekają duże zmiany, czy tylko drobna kosmetyka?

Podczas gdy właściciel AOL - Time Warner przygotowuje raport dotyczący przyszłości firmy, analitycy przewidują znaczące zmiany w polityce portalu.

Według niektórych portal będzie zmuszony do zmiany swojego profilu działalności. Powinien zerwać z dotychczasowym sposobem finansowania opierającym się na sprzedaży abonamentów gwarantujących dostęp do określonych zasobów i przyjąć model działalności taki jak jego główni konkurenci: Yahoo czy Google.

Zdaniem analityków, jakiekolwiek zmiany nastąpią, powinny być radykalne. Inaczej prędzej czy później, AOL zniknie z rynku.

Jak twierdzi Vamsi Sistla z firmy ABI Research, America On Line rozminęła się z nowym trendami panującymi na rynku, szczególnie te związane z tworzeniem się tzw. „społeczności internetowych".

Sistla uważa też, że z dużym prawdopodobieństwem AOL zostanie wykupiony przez jedną z konkurencyjnych firm jak Google, Yahoo czy eBay.

Także sama idea płatnego dostępu do portalu wydaje się być przestarzała - po co płacić za coś co gdzieindziej jest oferowane za darmo?

W tym roku AOL wprowadził kilka nowych, bezpłatnych usług, w tym In2TV, usługę umożliwiającą oglądanie klasycznych programów telewizyjnych za pośrednictwem Internetu.

Jednocześnie trzeba zauważyć znaczny spadek liczby subskrybentów portalu AOL, w ciągu ostatnich 4 lat ich liczba spadła z 26,7 mln w 2002 roku do 18,6 mln w marcu 2006.

Spadek ten zmusił przedsiębiorstwo do zamknięcia niektórych biur telefonicznej obsługi klienta.

Zgodnie z przewidywaniami wszelkie zmiany z profilu działalności AOL zostaną sfinansowane głównie z wpływów uzyskanych przez spółki zależne zapewniające dostęp do Internetu (ISP). Jednak powszechnie wiadomo, że bez zmian się nie obejdzie.


internet, aol
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie