Co nowego w BlackBerry 10.2.1

Co nowego w BlackBerry 10.2.1

W sieci od jakiegoś czasu pojawiają się nieoficjalne wersje oprogramowania BlackBerry 10.2.1. Jak zwykle znaleźli się ludzie na tyle zmotywowani i ciekawi, że przetrząsnęli zawartość tych wydań systemu operacyjnego. Znaleźli kilka ciekawych nowości... Najpierw Fuse, potem Picture Password. A potem zrobiło się tego tyle, że musieliśmy przygotować całą listę.

Oto, czego możemy się spodziewać w BlackBerry 10.2.1:

TRYB FUSE i DASHBOARD

Jedną z ciekawostek jest plik o nazwie sys.fuse.bar. Znaleziono w nim zalążek interfejsu, który wygląda na zapowiedź dostępu do smartfonu BlackBerry z innych urządzeń. Nie bez uzasadnienia wydają się porównania do technologii BlackBerry Bridge, jednakże na razie wciąż za mało wiadomo, by posuwać się do jakichkolwiek wniosków. Wyobraźnia za to podsuwa nam bardzo interesujące obrazy, jak przeglądanie zawartości jeżynki i korzystanie z niej na komputerze (łącznie z pisaniem smsów, wiadomości BBM, itd.).

Interfejs w odnalezionych plikach określany jest mianem BlackBerry Dashboard, a rozwiąnie Fuse ma polegać na zjednoczeniu smartfonu BlackBerry 10 z innym urządzeniem. Będzie się to prawdopodobnie nazywało przejściem w tryb Fuse (Fuse Mode).

Tak wygląda BlackBerry Dashboard (czy raczej zarys tego programu) uruchomiony na komputerze:

wideo pochodzi z serwisu berryflow.com

PICTURE PASSWORD

Drugą nowością ukrytą w nieoficjalnych wersjach BlackBerry 10.2.1 jest tak zwany Picture Password. Rozwiązanie to ma być dodatkowym sposobem odblokowywania ekranu smartfonów BlackBerry 10. Zasada jego działania polega na takim przesunięciu siatki cyfr, aby konkretna cyfra (wybrana przez nas wcześniej w Ustawieniach) znalazła się w konkretnym miejscu zdjęcia (zdjęcie i miejsce dowolnie wybrane przez nas w Ustawieniach).

We wczesnych wersjach tego rozwiązania przed odblokowaniem telefonu wyskakuje okno wyboru metody odblokowywania (standardowe hasło lub hasło obrazkowe), co w zasadzie spowalnia proces zdejmowania blokady. W najnowszej nieoficjalnej wersji BalckBerry 10.2.1 okno wyboru się nie pojawia, tylko od razu obrazek do odblokowania. Nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w wersji ostatecznej (czyli oficjalnej).

wideo pochodzi z serwisu blackberryempire.com

MOŻLIWOŚĆ EDYTOWANIA ZAWARTOŚCI ROZWIJANEGO MENU GŁÓWNEGO EKRANU

menurozwijane2

O rozwijanym menu już w recenzji systemu BlackBerry 10 pisaliśmy: " menu, zawierające 6, niestety również niemożliwych do samodzielnego skonfigurowania ikon - Ustawień, Blokady ekranu, Bluetooth, WiFi, Budzika oraz Profili powiadomień."

W BlackBerry 10.2.1 wreszcie będziemy mogli wybrać ile i jakie opcje będą dostępne w menu rozwijanym. Między innymi mogą tam się znaleźć skróty do latarki, opcji mobilnego hot spotu i innych.

ZMIANA EKRANU POŁĄCZENIA PRZYCHODZĄCEGO

ekran dzwonienia

Kolejną nowością ma być jednak nowy ekran połączenia przychodzącego, w którym odbierać połączenie będziemy gestem w lewo (a nie na dół, jak do tej pory), a odrzucać je gestem w prawo (a nie do góry, jak do tej pory). Ma to wyglądać bardzo podobnie do rozwiązania zastosowanego w Androidzie Ice Cream Sandwich - na górze ekranu zdjęcie dzwoniącego, na dole możliwość odebrania, odrzucenia czy wyciszenia połączenia. Na razie nie wiadomo, czy to dotyczy tylko modeli z klawiaturą fizyczną, czy wszystkich. Wydaje się być jednak w miarę wygodne.

USUWANIE WIADOMOŚCI TYLKO W URZĄDZENIU

usunwurzadzeniu

BlackBerry dodało wreszcie możliwość wyboru, czy chcemy usunąć wiadomość e-mail wyłącznie ze smartfonu, czy również z serwera. Funkcja taka od lat istniała w starszych systemach BlackBerry i nareszcie została uzupełniona.

RADIO FM

radio (2)

Ta funkcja nie wymaga chyba żadnego komentarza! No, może oprócz tego, że radio będzie w Q10 i Z30. Nie ma radia dla Z10...

NOWY SPOSÓB WYŚWIETLANIA REGULACJI GŁOŚNOŚCI

glosnosc1 glosnosc2

Wyraźnie różniący się od dotychczasowego "okna" regulacji głośności. Zmniejszono miniaturkę okładki albumu i przesunięto całość na górę ekranu.

INSTALACJA PLIKÓW .APK BEZPOŚREDNIO ZE SMARTFONU BLACKBERRY!

Ta opcja zaskoczyła chyba wszystkich. W BlackBerry 10.2.1 możemy pobrać na nasze urządzenie dowolny plik .apk i zainstalować go! Ot, tak po prostu. Bez konwersji do pliku .bar, bez Google Play, bez sideloadingu! Za to z ostrzeżeniem, że aplikacja w żaden sposób nie jest kontrolowana przez BlackBerry, więc może stanowić zagrożenie, bo pochodzi spoza BlackBerry World.

Użytkownicy już donoszą o instalowaniu i pełnej funkcjonalności Instagrama, Netflix, czy Spotify. Android Runtime jest odblokowany.

spotify install spotify

WSPARCIE DLA IMB NOTES TRAVELER

W oknie zaawansowanej konfiguracji przy dodawaniu nowego konta pojawiła się możliwość dodania konta IBM Notes Traveler.

ibmnotestraveller

WIBRACJA DLA FUNKCJI ALARM W BBM (PING)

Ping

Wielu z nas doczekało się również możliwości ustawienia wibracji dla powiadomień ping, czyli w polskim wydaniu alarmowania użytkownika BBM. Podobno ta opcja nie działa w połączeniu z BBM Channels (na razie).

NOWE USTAWIENIA W APLIKACJI TWITTER

twitter

Takich opcji, jak na powyższym zdjęciu dotąd nie było w edycji ustawień konta Twittera. Wreszcie będzie można wybrać, które powiadomienia chcemy zobaczyć w BlackBerry Hub.

NOWE USTAWIENIA I FUNKCJE W APLIKACJI ZEGAR

zegar zegar2

W najnowszej nieoficjalnej wersji BlackBerry 10.2.1.1055 pojawiła się też nowa opcja włączania połączeń bezprzewodowych w trybie nocnym, oraz wyświetlanie pogody w lokalizacjach dodanych do zegara.

SELENIUM WEBDRIVER W NARZĘDZIACH DEWELOPERÓW W PRZEGLĄDARCE

selenium

To jest nowość, o której trudno jest nam cokolwiek powiedzieć. Może jakiś deweloper wie i podzieli się tą wiedzą w komentarzach?

GRUPY KONTAKTÓW

grupy Na to również czekało wielu użytkowników BlackBerry 10. Możliwość utworzenia grup kontaktów wreszcie została dodana w BlackBerry 10.2.1.

GEST PINCH W BLACKBERRY HUB

pinch

 

Pojawił się też gest pinch w BlackBerry Hub, który pozwala, jak się okazało, na filtrowanie wiadomości. Najprościej mówiąc uszczypnięcie BlackBerry Hub włącza filtrowanie wiadomości. Możemy je filtrować priorytetami, wysłanymi, flagami, kopiami roboczymi itd.

SZYBKIE WYBIERANIE DZIAŁA NA EKRANIE GŁÓWNYM (Q10)

Na to sporo użytkowników BlackBerry Q10 i Q5 czekało. W starszych jeżynkach szybkie wybieranie działało od razu na ekranie głównym, a w BlackBerry 10 dopiero po uruchomieniu aplikacji Telefon. Teraz w końcu zostało to poprawione.

BALANS BIELI EKRANU

whitebalance

BlackBerry 10.2.1 wprowadza możliwość korekty balansu bieli ekranu. Narzędzie przydatne dla każdego, komu nie przypadł do gustu odcień ekranu BlackBerry Q10, jeśli ta funkcja ma na to wpływ.

PEŁNA FUNKCJONALNOŚĆ MONITORA URZĄDZENIA

devicemonitor

Nowe możliwości wyświetlania danych w Monitorze Urządzenia, oraz analiza aplikacji PIM.

MOŻLIWOŚĆ USTAWIENIA RÓŻNYCH POWIADOMIEŃ DLA RÓŻNYCH KONTAKTÓW

powiadomieniadlakontaktu

powiadomieniadlakontaktu2

Inny dzwonek dla mamy, inny dla żony? Powiadomienie o smsie od dziecka inne niż o smsie od kolegi? W BlackBerry 10.2.1 jest to możliwe bez dodatkowych aplikacji, bo wreszcie wbudowane w system.

PROCENTOWY STAN BATERII

procentbaterii

Po wyjściu z BlackBerry Hub i po przesunięciu palcem od dołu do góry stan baterii jest pokazywany procentowo a nie graficznie.

MOŻLIWOŚĆ ZMIANY KOLEJNOŚCI SKRZYNEK W BLACKBERRY HUB

hubrearrange

Ta funkcja przyda się każdemu, kto ma więcej skrzynek mailowych dodanych w smartfonie BlackBerr y 10. Teraz będzie można dowolnie ułożyć kolejność ich wyświetlania w BlackBerry Hub.

NOWE EMOTIKONY W BBM

emotikony

 

NOWA IKONA ŁADOWANIA

Teraz żółta błyskawica miga obok ikonki baterii, a nie na niej.

WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE WYKRYWANIA TWARZY

aparat

W aplikacji aparatu pojawiła się dodatkowa opcja, w której można włączyć lub wyłączyć wykrywanie twarzy.

AKTUALIZACJE AUTOMATYCZNE!

aktualizacje

BlackBerry 10.2.1 pozwala w zakładce aktualizacji włączyć aktualizacje automatyczne. Nowe oprogramowanie pobierze i zainstaluje się samo, jak tylko się pojawi i jeśli będziemy w zasięgu sieci WiFi.

MOŻLIWOŚĆ EDYCJI KATEGORII WYSZUKIWANIA I WYSZUKIWANIA ROZSZERZONEGO

kategoriewyszukiwania1 kategoriewyszukiwania2

Ta opcje są dostępne po przesunięciu palcem od górnej ramki w oknie wyszukiwania. Możemy teraz dowolnie ustawiać kolejność kategorii, według której będą się wyświetlały wyniki wyszukiwania. Możemy też wykluczyć niektóre kategorie z wyszukiwania, oraz wykluczyć niektórych dostawców z wyszukiwania rozszerzonego.

NOWE PRZEŁĄCZANIE MIĘDZY WIADOMOŚCIAMI W HUB (Z10)

noweprzelaczaniemaili

W BlackBerry Z10, w prawym dolnym rogu ekranu BlackBerry Hub pojawiły się dwie nowe strzałki służące do przechodzenia do następnej i poprzedniej wiadomości.

POLSKIE AKCENTY

  • W przeglądarce wreszcie poprawiono napis na przycisku służącym do przechodzenia dalej. Dotąd napisane tam było "prześlij" (błędne tłumaczenie słowa "forward". W Wersji 10.2.1 przetłumaczono ów napis jako "naprzód"
  • Gest Pinch nazywa się po polsku gestem zsuwania

PODSUMOWANIE

Zapowiada się kolejne rewolucyjne wydanie BlackBerry 10. Wersja 10.2.1 z pewnością kryje jeszcze więcej ukrytych smaczków, o których Was powiadomimy, jak tylko dowiemy się czegoś więcej

BlackBerry 10.2 przyniosło nam taką masę nowości, że dla wielu użytkowników ich smartfony zyskały dwukrotnie na użyteczności i wygodzie obsługi. BlackBerry 10.2.1 to w zasadzie podobna zmiana. Jeśli Kanadyjczycy utrzymają tempo i jakość aktualizacji systemu operacyjnego, to BlackBerry 10 może nas jeszcze nieraz pozytywnie zaskoczyć. Chyba nikt nie ma nic przeciwko? Musimy szczerze przyznać, że tym razem BlackBerry zaskoczyło nawet nas.

via BerryFlow.com / BlackBerryEmpire.com

Serwis BBNews.pl jest częścią grupy PROGET.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie