Co z tym BBM dla iOS i Androida?

Co z tym BBM dla iOS i Androida?

Wszystko szło zgodnie z planem. BBM dla iOS co godzina pojawiał się w kolejnych krajach maszerując z Nowej Zelandii przez Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie... BBM dla Androida był opóźniony, ale ciągle mieliśmy nadzieję, że to tylko budowanie napięcia. I? Co właściwie się stało, że udostępnianie BBM dla iOS i Androida zostało wstrzymane?

Problemy zaczęły się, kiedy w Google Play w sobotę o godzinie 13:00 czasu polskiego nie pojawił się BBM. Zamiast niego wykwitła za to cała masa bardzo mylących podróbek, w tym takie, które były udostępniane przez dewelopera o nazwie "BlackBerry Inc." (sic! - właściwe konto BB w sklepie Google to "BlackBerry Limited").

Z każdą kolejną godziną opóźnienia rosło zdziwienie, ale również zniecierpliwienie i złość. Czekający podzielili się na obozy oskarżające BlackBerry o kolejną wpadkę, albo Google o podkładanie nogi konkurentowi z Kanady.

Jak brzmi odpowiedź na tytułowe pytanie? Udostępnianie komunikatora BlackBerry Messenger dla najważniejszych platform zostało wstrzymane z powodu... komunikatora BBM. Nie zawiniło BlackBerry, nie zawiniło Google. Wersje BBM dla Androida oraz iOS były w pełni sprawnymi aplikacjami.

Całe zamieszanie spowodowała nieoficjalna, androidowa wersja BBM, która wyciekła 16 września i wtedy była nieaktywna. Nikt nie spodziewał się, że wielu ludzi pozostawiło ją na swoich smartfonach z robocikiem, choć nie działała. W momencie uruchamiania "BBM dla wszystkich" okazało się, że aplikacja z przecieku została aktywowana, a korzystanie z niej powoduje błędy u wszystkich użytkowników BBM na innych platformach poza BlackBerry. Takie jest oficjalne wyjaśnienie opóźnienia premiery BBM dla Androida, oraz ostatecznego zatrzymania procesu udostępniania BBM dla obu najważniejszych platform mobilnych.

Przypuszczamy, że jedynym sposobem na odcięcie trefnej aplikacji od infrastruktury BlackBerry, było wyłączenie BBM dla wszystkich, a teraz trwają prace nad jego uruchomieniem ponownie tak, by wersja z przecieku nie mogła powodować dotychczasowych błędów.

Kiedy BBM trafi ponownie do App Store i wreszcie do Google Play? Nie wiemy. Możemy jedynie powtórzyć - polecamy obserwować profil @bbm na Twitterze, oraz oficjalną stronę BBM.com , bo najwcześniej tam pojawią się jakieś informacje.

Pozytywnym aspektem całego zamieszania jest fakt zdobycia przez BlackBerry miliona stu tysięcy nowych użytkowników BBM pomimo braku komunikatora w Google Play, oraz udostępnienia go na iPhone'y tylko w części krajów. Jak myślicie, ilu nowych bebeemowców pojawiłoby się na Waszych listach kontaktów, gdyby premiera przebiegła bez zakłóceń?

source: blogs.blackberry.com

Serwis BBNews.pl jest częścią grupy PROGET.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie