Coraz więcej układów scalonych na świecie

Coraz więcej układów scalonych na świecie

Jak wynika z danych przedstawionych przez Semiconductor Industry Association (SIA) liczba układów scalonych sprzedanych na całym świecie w lipcu 2006 roku była o 1,8 % wyższa niż w czerwcu 2006 oraz o ponad 11% wyższa niż w lipcu roku ubiegłego.

Wartość sprzedanych w lipcu 2006 roku układów jest szacowana na ok. 20,1 miliarda dolarów.

W porównaniu z poprzednimi latami dynamika wzrostu sprzedaży jest coraz większa; miesięczny wzrost wynosi średnio ok. 1%, przy czym w lipcu br. sprzedano o prawie 2% więcej mikroprocesorów niż w poprzednim miesiącu.

W okresie od lipca 2005 do lipca 2006 najbardziej wzrosła sprzedaż układów scalonych na terenie obu Ameryk: o ponad 18%, w Azji o ok. 14%, w Japonii o 8%, a na terenie Europy o niecałe 4%.

Według szacunków SIA całkowita wartość układów sprzedanych na świecie w 2006 roku przekroczy 240 mld. dolarów. W tej chwili ponad 40% wszystkich produkowanych na świecie układów mikroprocesorowych wykorzystywanych jest na rynku komputerów PC, jednak udział ten zaczyna maleć, głównie ze względu na wzrastającą popularność wielofunkcyjnych telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3 itp.

Sprzedaż mikroprocesorów wzrasta stale od wielu lat, ale wraz z upowszechnianiem się specjalizowanych układów telekomunikacyjnych przeznaczonych do telefonów komórkowych lub urządzeń transmisji bezprzewodowej (np. WiFi) dynamika wzrostu znacznie się powiększyła.
informatyka, elektronika, układy scalone
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie