CyanogenMod 12 zmienia zarządzanie rootem

CyanogenMod 12 zmienia zarządzanie rootem

CyanogenMod już dosyć dawno wprowadził pewne zmiany w obsłudze uprawnień roota - aplikację do zarządzania nimi zamieniono na program Koushika Dutty o otwartym kodzie źródłowym, pojawiło się również ustawienie w preferencjach systemowych pozwalające wybrać, co ma mieć dostęp do uprawnień roota (tylko aplikacje, czy może też ADB). W wersji 12 ROMu szykują się kolejne zmiany.
 
  
Jeśli korzystacie z najnowszych kompilacji CyanogenModa, to być może zauważyliście, że dotychczasowa aplikacja zniknęła. Została zastąpiona przez panel ustawień prywatności (stworzony na bazie AppsOps), gdzie do tej pory można było blokować programom dostęp, np. do lokalizacji czy naszych kontaktów. Tak jak dotychczas, w wypadku prośby o wyższe uprawnienia przez aplikację pojawi się okienko, w którym możemy zaznaczyć by nasza decyzja została zapamiętana (niestety na razie nie da się ustawić systemu tak, aby ta opcja była domyślnie zaznaczona).

Póki co przeszkadza też brak możliwości wyświetlenia w ustawieniach prywatności tylko aplikacji, które choć raz prosiły o uprawnienia roota - trzeba szukać naszego programu na liście całego zainstalowanego oprogramowania, co trochę trwa. Mając dedykowany program do zarządzania uprawnieniami roota na liście mieliśmy tylko aplikacje korzystające z opcji wymagających większych uprawnień. To jednak dopiero początek prac i wczesna implementacja, więc miejmy nadzieję, że twórcy szybko rozbudują to rozwiązanie.

Nie wiadomo, czy oznacza to koniec aplikacji Superuser od Koushika Dutty, podobnie jak to miało miejsce w wypadku CWM, o czym niedawno pisaliśmy.
PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie