Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Darmowy e-book od śląskich historyków

Darmowy e-book od śląskich historyków

Fot. Saniphoto/Dreamstime
Dwóch naukowców - Robert Klimek i Grzegorz Białuński z okazji 660-lecia miasta wydali e-booka Początki Olsztyna. Można w nim przeczytać między innymi o tym, że mieszkańcy miasta do dziś używają pruskich nazw.


Jak powiedział Klimek, książka jest małym prezentem od obu historyków dla miasta, w którym pracują. Prof. Białuński pracuje na olsztyńskim uniwersytecie, a Klimek jest archeologiem-pasjonatem, który przygotowuje doktorat związany z najdawniejszymi dziejami regionu.

- Uznaliśmy, że początki miasta są ciekawe, acz mało znane. Dlatego pokusiliśmy się o ich opracowanie, omówienie stanu aktualnych badań z tym związanych. Coraz więcej ludzi interesuje się lokalną historią, czyta o niej, robi wypady w teren, by szukać jej śladów. Mamy nadzieję, że takich pasjonatów ta książka zainteresuje - powiedział Klimek.

Przewodnik archeologiczny Początki Olsztyna omawia m.in. grodziska znajdujące się w obecnych granicach administracyjnych Olsztyna m.in. tzw. zaklęty zamek w Sądytach, który teraz znajduje się na terenie Lasu Miejskiego (o tym miejscu opowiadają warmińskie legendy). Innym opisanym grodziskiem jest to, które funkcjonowało w dzielnicy Track, w pobliżu zrujnowanego dziś dworu. Wkrótce w pobliżu tych miejsc ma powstać ogromny zakład przetwarzający śmieci.

Klimek porusza też kwestie nazw miejscowych. - Bardzo często rzeki, jeziora, czy niektóre dzielnice Olsztyna posiadają nazwy wywodzące się z języka pruskiego - pisze Klimek i wymienia tu m.in. nazwy rzek miasta: Łyna i Wadąg; omawia samą nazwę Olsztyn (przedwojenne Allenstein).

W części poświęconej olsztyńskiemu zamkowi prof. Białuński rozważa kwestie lokalizacji warowni oraz daty jej budowy. Historyk pisze, że w sprawie daty lokacji przez lata wykształciły się dwie hipotezy: Pierwsza dopatruje się początków zamku w 1348 lub ok. 1346/1347. Druga z hipotez mówi zaś o powstaniu strażnicy olsztyńskiej już w 1334 roku. Białuński, który omówił szczegółowo obie hipotezy przyznał, że skłania się do wcześniejszej daty powstania zamku, ale postuluje w tej kwestii przeprowadzenie badań archeologicznych.

Przewodnik archeologiczny Początki Olsztyna w formie e-booka jest bezpłatnie udostępniony w internecie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Veronika
192.168.254.* 2013-12-31 11:03
Propagowanie historii Sląska!! To jest to!!
2013-12-30 13:49
Bardzo podoba mi się inicjatywa śląskich historyków!!
centurion
80.50.125.* 2013-12-26 14:08
W moim mniemaniu wzrost zainteresowania przeszłością Warmii i Mazur, bierze się z poczucia zakorzenienia rodzinnego. Napływowe, powojenne pokolenie (tak jak ja z lubelszczyzny a moja żona spod Brasławia)tej więzi nie czuło ale już dla moich dzieci, są to strony rodzinne nawet z Kanady mawiają "..w naszych stronach ...". Ale przyznam ze wiedza o Warmii i Mazurach wśród mieszkańców jest ubożuchna ale i skąd można ją było czerpać. To dobrze że ktoś podjął trud wypełnienia tej luki.