Drony zagrażają lotom samolotów. Groźny incydent na wyspach

Drony zagrażają lotom samolotów. Groźny incydent na wyspach

Fot. fisl quinze/Flickr

Brytyjski Zarząd Lotów Cywilnych ujawnił, że niezidentyfikowany dron zagroził w lipcu lądowaniu samolotu pasażerskiego na londyńskim lotnisku Heathrow. Przypadek miał miejsce 22 lipca przy podchodzeniu do lądowania na Heathrow Airbusa 320.

Brytyjski Zarząd Lotów Cywilnych nie ujawnił, do których linii należał samolot, ale nadał temu incydentowi najwyższą kategorię A, oznaczającą poważne zagrożenie kolizją.

BBC podaje, że w maju inny pilot podchodząc do lądowania w Southend we wschodniej Anglii zauważył w odległości niespełna 30 metrów mini-helikopter napędzany czterema rotorami. Zassanie drona przez turbiny samolotu mogłoby się zakończyć katastrofą.

Sprzedaż dronów-zabawek w Wielkiej Brytanii sięga tysiąca do dwóch tysięcy sztuk miesięcznie, a jak się oczekuje osiągnie rekordowy poziom w okresie przedświątecznym. Najtańsze i najmniejsze kosztują od 35 funtów, większe, o wadze do 10 kilogramów i zdolne rozwijać prędkość do 70 km/h kosztują około 3 tysięcy funtów.

Przepisy zakazują lotów modeli i dronów powyżej pułapu 130 metrów i na odległość ponad pół kilometra od operatora. Wokół lotnisk, przekaźników telekomunikacyjnych i linii wysokiego napięcia istnieją też strefy zakazu lotów, ale mało kto z nabywców dronów zna te przepisy.

heathrow, dron
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
T.
217.172.230.* 2014-12-08 12:14

Sprzedaż dronów-zabawek w Wielkiej Brytanii sięga tysiąca do dwóch tysięcy sztuk miesięcznie,

Po telefonach komórkowych przyjdzie era na "drony" . Teraz każdy będzie chciał mieć "drona" co będzie np: zaglądał sąsiadce za płotem do ogródka lub na balkon latem przy pełnym słońcu ...
inż1
178.42.163.* 2014-12-08 04:54
mają udźwig ponad 1 kg i są do tego wyposażone w kamery. Jakieś pomysły ?... Niedługo świat będzie miał z tym wielki problem, bo "ktoś" prędzej czy później dobrze skojarzy. Przykład mieliśmy na meczy Albania- Serbia ....kiedy albański dron fruwał po lotnisku ciągnąc separatystyczną flagę ...