Drukarka 3D inspirowana Terminatorem

Drukarka 3D inspirowana Terminatorem

Niczym robot T-1000 z filmu "Terminator 2" powstający z kałuży ciekłego metalu, wydruki tworzone przez nową drukarkę wynurzają się z naczynia z ciekłym tworzywem - informuje serwis BBC News/Science.

Sami twórcy zaprezentowanej na targach TED w Vancouver drukarki Carbon3D przyznają się do inspiracji filmem. Urządzenie, które wykorzystuje działanie światła i tlenu, tworzy trójwymiarowe obiekty kilkadziesiąt razy szybciej od dotychczasowych drukarek 3D. Co więcej, obiekty te są mocniejsze od dotychczasowych wydruków, ponieważ nie składają się z wielu nałożonych na siebie warstw tworzywa, ale są jednolite.


Przedstawiciele firmy uważają, że ich dzieło może dokonać przełomu w produkcji części samochodowych, wyrobów medycznych czy butów.

Podczas targów TED drukarka wyprodukowała plastikową piłkę w ciągu 10 minut. Dotychczasowym drukarkom 3D to samo zadanie zabiera do 10 godzin. Na razie metoda jest od 25 do 100 razy szybsza od tradycyjnego 3D, a potencjalnie może być 1000 razy szybsza.

Stosowane w drukarce ciekłe tworzywo utwardza się pod wpływem światła, zaś tlen hamuje proces utwardzania. Kontrolując natężenie światła i dostęp tlenu można uzyskiwać skomplikowane kształty. Urządzenie ma trafić na rynek w ciągu najbliższego roku.

Eksperci przewidują, że za pomocą podobnej drukarki można będzie w przyszłości tworzyć obiekty z innych materiałów niż polimery – np. sztuczne zęby, kości czy stenty do rozszerzania naczyń krwionośnych.
drukarka, drukarka 3d, carbon3d
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jedrek77
87.99.23.* 2015-03-18 22:28
fajna.
robi się to coraz popularniejsze, nawet do ostatniej książki (ebooka) Jacka Dukaja dodają pliki do druku 3D
njliber
83.31.215.* 2015-03-18 12:44
Wypas.