Dualboot mobilnego Ubuntu z Androidem

Dualboot mobilnego Ubuntu z Androidem

Po dosyć hucznej zapowiedzi mobilnej wersji systemu Ubuntu, a później udostępnieniu testowych kompilacji dla Nexusów, zrobiło się dosyć cicho na jego temat. Ostatnio wydana została nawet finalna wersja, choć niestety nadal jest dosyć uboga w funkcje, o oprogramowaniu nie wspominając. Twórcy systemu postanowili więc zachęcić nieco deweloperów do Ubuntu Touch umożliwiając zainstalowanie go obok Androida, a nie tylko zamiast systemu Google.

Oficjalnie wspierany jest jedynie Nexus 4, choć wątek dotyczący Galaxy Nexusa przez który trafiłem na informacje o dualboocie dowodzi, że na innych Nexusach też rozwiązanie to działa bez większych problemów. Co ważne, mimo wymagania roota i odblokowanego bootladera, Ubuntu można dosyć prosto odinstalować z urządzenia gdy postanowimy z niego zrezygnować. Nie trzeba nic od nowa flashować, itd. - wszystko zrobi za nas aplikacja dla Androida.

Warto jednak wspomnieć o wadach tego rozwiązania - przede wszystkim tracimy dostęp do recovery (zamiast niego instalowany jest kernel Ubuntu). W przyszłości być może problem ten zostanie rozwiązany. Po drugie aktualizacje systemu można instalować jedynie z poziomu aplikacji dla Androida - przy uruchomionym Ubuntu nam się to nie uda. Dodatkowo, jeśli macie już KitKata na swoim urządzeniu, należy wgrać starszą wersję radia (w wypadku Nexusa 4) ponieważ Ubuntu nie współpracuje jeszcze z nową.

Wszystkie instrukcje znajdziecie na  tej stronie . Jeśli nie macie zainstalowanego Linuksa na komputerze, możecie poszukać archiwum instalacyjnego do recovery dla swojego urządzeniu na forum xda-developers.  Tutaj  przykładowo dostępne jest ono w wersji dla wspomnianego wcześniej Galaxy Nexusa. 

PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie