Dyslektycy nie będą mieć problemów z czytaniem. Dzięki e-bookom

Dyslektycy nie będą mieć problemów z czytaniem. Dzięki e-bookom

Fot. fot. Flickr.com/kodomut/CC
Coraz popularniejsze czytniki książek elektronicznych mogą pomóc czytać szybciej i z większym zrozumieniem, dzięki temu, że można ustawić je tak, by wyświetlały jedynie kilka słów w linijce - informują badacze za pośrednictwem pisma PLOS ONE.


Jednymi z elementów, które mogą występować u osób z dysleksją są zaburzenia uwagi wzrokowej, tj. trudności w koncentrowaniu się na literach wewnątrz wyrazu oraz wyrazach w linii, a także trudności w rozpoznawaniu liter stłoczonych w wyrazie. Dzięki odpowiednim ustawieniom czytnika liczbę czynników rozpraszających można zmniejszyć - podkreślają autorzy badań.

Naukowcy z Smithsonian Astrophysical Observatory w stanie Massachusetts porównywali ruchy gałki ocznej, a także szybkość i efektywność czytania w grupie 103 uczniów z dysleksją. W przypadku osób z zaburzeniami uwagi wzrokowej korzystanie z czytnika wyświetlającego od dwóch do trzech słów w linijce wyraźnie poprawiło szybkość czytania i zrozumienie tekstu w porównaniu z czytaniem tekstów rozmieszczonych w tradycyjnej formie na papierze. Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku uczniów, u których zaburzenia uwagi wzrokowej nie występowały.

- Co najmniej jedna trzecia przebadanych przez nas osób cierpiących na dysleksję miała zaburzenia uwagi wzrokowej i znacznie lepiej radziła sobie korzystając z czytnika. Dla osób, u których te problemy nie występowały lepsze były tradycyjne sposoby wyświetlania tekstu. Sugeruje to, że czytniki książek elektronicznych mogą być czymś więcej niż nowymi technologicznymi gadżetami - mówi prowadzący badania Matthew H. Schneps.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-09-25 14:45
Moze sam sobie kupię coś takiego !! Przyda się !
2013-09-24 13:36
Moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie... moze w taki właśnie sposób będzie można walczyć z dyslekcją i dysortografią!!
2013-09-20 10:15
po co komu takie cos
Zobacz więcej komentarzy (5)