Felieton: bateria niewymienna czy wymienna?

Felieton: bateria niewymienna czy wymienna?

Za każdym razem, kiedy pojawiały się jakieś informacje dotyczące BlackBerry Classic, pojawiały się również gorące dyskusje odnośnie oczekiwań do baterii, a dokładniej jakie mamy oczekiwania wobec metody zamontowania jej. Będzie możliwość samodzielnej wymiany czy też nie będzie takowej? W komentarzach znalazło się już bardzo wiele argumentów dlaczego dobrze jest mieć możliwość samodzielnej wymiany, ale pojawiły się także komentarze w tonie obojętnym lub będące jak najbardziej za takim rozwiązaniem. Spodobała mi się uwaga jednego z naszych czytelników odnośnie "stęków" zawiedzionych niewymienną baterią w BlackBerry Classic: "Dziwne, że tych wszystkich stęków o niewymiennej baterii nie było przy Passporcie". Słuszna uwaga, a stęków mogło nie być ze względu na pojemność baterii... chociaż kłóci się to z innymi argumentami np. "[...] produkcja jednorazówek i elektrośmieci" jak zauważył inny czytelnik.

Dzięki zdjęciom, które pojawiły się w Internecie oraz nieoficjalnym informacjom, mogliśmy dowiedzieć się, że w finalnej wersji urządzenie te będzie posiadać jednolitą obudowę co jest jednoznaczne z tym, że samodzielna wymiana baterii będzie nie możliwa albo co najmniej bardzo utrudniona. Od razu pojawił się jęk zawodu, że to wszystko psuje, a nawet można było zaobserwować, że niektórzy już nie są tym modelem zainteresowani. Wszystko przez zamknięcie drogi do wymiany jej? Osobiście nie przeszkadza mi to, ale kilka argumentów czytelników trafiła do mnie. Ktoś napisał, że w ciągu dnia ma przy sobie 2 baterie żeby w ciągu kilku minut przy rozładowanej pierwszej baterii, zastąpić ją drugą w pełni naładowaną. Owszem, jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli dużo korzystamy w ciągu dnia z telefonu i nie możemy sobie pozwolić na odcięcie od świata, ale z drugiej strony w końcu ten model ma być zasilany baterią o pojemności 2515 mAh oraz nie zapomnijmy o nowym zoptymalizowanym systemie z nowymi możliwościami takimi jak upragniony oszczędny tryb baterii.

W swoim życiu miałem już sporo telefonów, taki już ze mnie gadżeciarz. Żaden z nich poza iPhone 3G nie miał wbudowanej baterii. Szczerze mówiąc, gdyby nie komentarze internautów to nigdy pewnie nie zwróciłbym uwagi na ten problem. Nigdy nie wpływało i cały czas nie wpływa to na moją decyzję przy planowaniu zakupu telefonu. Nigdy nie dokupowałem zapasowej baterii do telefonu (do Samsunga i600 w zestawie otrzymałem drugą pojemniejszą z drugimi przystosowanymi pleckami do niej, wyjątek od reguły). Fajny bajer, ale wtedy telefonu nie eksploatowałem tak jak teraz, więc używałem jej tylko jako fajny dodatek bez którego i tak bym przeżył. Teraz bateria w moim BlackBerry Z10 jest powoli na wyczerpaniu i podobnie jak było w poprzednich tego typu sytuacjach, zastanawiam się nad zmianą telefonu a nie baterii czy dokupieniu powerbanku.

Przeszukując Internety natknąłem się na kilka argumentów przemawiających za jednym jak i za drugim rozwiązaniem. Chciałbym się nimi podzielić z wami i nakłonić do dyskusji na ten temat: czy faktycznie jest to dla was decydująca cecha, macie może jakieś inne powody dla których wybieracie konkretne rozwiązanie czy jest wam to obojętne?

Szybkie "ładowanie":

Częstym argumentem jest chęć posiadania możliwości "naładowania" telefonu w ciągu 2 minut czyli tyle ile zajmuje wymiana zużytej baterii na dodatkową naładowaną, którą nosimy przy sobie. Jest to bardzo uzasadniony argument dla osób, które dużo podróżują lub mają pracę, gdzie się ciągle przemieszczają i przez to jest problem ze znalezieniem gniazdka. Jeśli nawet nie ma problemu z gniazdkiem to czas nam nie pozwala być w 1 miejscu wystarczająco długo żeby naładować telefon. W takiej sytuacji można też użyć powerbanku. Jest to na pewno mniej wygodne, ale przy telefonie, który potrafimy rozładować w 4h na pewno bardziej praktyczne, chyba, że mamy przy sobie dwie dodatkowe baterie.

Żywotność baterii:

Najmniej chyba trafiającym do mnie argumentem jest długość życia baterii. Bateria ładowana od 0 do 100% wytrzymuje ok 300 takich podejść co daje nam mniej więcej 10 miesięcy życia baterii, gdzie ona daje nam maks swoich możliwości. Wiem, że dużo ludzi nie zmienia co chwile telefon i jest to dla nich bolesne przeżycie kiedy przychodzi czas, że ta bateria nie daje nam tyle ile powinna i nie możemy jej wymienić na nową, tylko musimy zanieść telefon do serwisu co nie jest tanie. Ja średnio 2 razy w roku zmieniam telefon, więc nie przekonuje mnie to. Mimo wszystko mam nadzieję, że jak zakupię BlackBerry Passport to starczy mi na dużo dłużej i padnie nowy rekord w moim wykonaniu ;).

Zalanie telefonu:

W tym przypadku użytkownicy podzielili się na dwa obozy. Jedni uważają, że przy zalaniu lepiej jak mamy możliwość szybkiego wyciągnięcia baterii w celu szybkiego odłączenia zasilania od urządzenia. Drudzy natomiast twierdzą, że przy zalaniu bezpieczniejszy telefon jest przy obudowie typu unibody, ponieważ jest mniej dojść do zasilania telefonu przez co woda nie dostanie się tak łatwo w niepowołane miejsca. Nie zdarzyło mi się nigdy zalać telefonu, ale może wy macie jakieś doświadczenie z takiej sytuacji?

Dobrym argumentem przemawiającym za wymienną baterią jest możliwość sprawdzenia czy telefon był już wcześniej zalany. Jeśli kupujemy używane telefony jest to bardzo przydatne, jak wiemy na baterii znajduje się bibułka, która zmienia barwę jeśli urządzenie było zalane. Wystarczy zdjąć kapkę, szybki rzut oka na baterię i już wiemy. Mimo wszystko kupując z drugiej ręki przez serwis gsm wątpię byśmy to zauważyli, ponieważ pracują tam ludzie, którzy to wiedzą i w takiej sytuacji wymienią baterię przed sprzedażą.

Resetowanie telefonu:

Wiadomo, w czasie, gdy zawiesi nam się telefon najłatwiej wyjąć baterią, odczekać chwilę i włożyć ją z powrotem po czym uruchomić go na nowo. Jest to dobry argument... dla fanów robocika. Mając telefony z androidem czy też z olaboga... symbianem, była to przydatna alternatywa. Szczególnie przy niskobudżetowych androidach czy nawet tych ze średniej półki. Przy symbianie nie wiażne jak high czy low miałeś model... wyjmowanie baterii było niezbędnym ficzerem. Od kiedy posiadam BlackBerry nie czuję dyskomfortu z tego powodu. Najzwyczajniej w świecie nigdy nie miałem takiej potrzeby, więc już zapomniałem o tym problemie. Jednak producenci przewidzieli to i za pomocą kombinacji klawiszy zrobimy hard reset. Wbrew pozorom nie wszyscy to wiedzą, a inni twierdzą, że nie zawsze to działa...

Unibody:

Dzięki obudowie unibody nie mamy możliwości wymiany baterii, przez wielu uznawane jest to za wadę. Jednak telefon czy inne urządzenie dzięki temu jest ładniejsze, bardziej spasowane, solidniejsze i odporne na uszkodzenia. Wymienna bateria wpływa na wyrobienie się tylnej klapki jeśli często wykorzystujemy jej właśnie od wymiany baterii. Mimo wszystko nie zawsze wymienna bateria oznacza źle spasowane urządzenie, trzeszczące plecki czy tworzące się szczeliny w obudowie. W swojej Z10 po pół roku nic takiego nie zauważyłem.

Gwarancja baterii:

Tutaj spotkałem się z kilkoma informacjami odnośnie niewymiennych baterii. Jedni twierdzą, że jeśli telefon ma wbudowaną baterię jest ona częścią telefonu czyli gwarancja na nią jest taki sam czas jak na samo urządzenie, czyli np. 2 lata. Inni pisali, że nie we wszystkich przypadkach tak jest. Nie miałem dostępu do gwarancji telefonów z niewymiennymi bateriami, więc ciężko mi się odnieść do tego, może ktoś z was jest w posiadaniu ich i chce się podzielić co znajduje się w karcie jakiegoś modelu. Moim zdaniem twierdzenie, że jak bateria padnie to producent czy sklep jest zobowiązany do wymiany baterii lub nawet urządzenia jest bardzo na wyrost. Jeśli skończy nam się gwarancja na telefon, a jesteśmy średnio-zaawansowanymi użytkownikami to będziemy w stanie sami sobie ją wymienić. W Internecie jest sporo filmików jak to zrobić.

W przypadku wymiennych baterii okres gwarancyjny wynosi 6 miesięcy. Spotkałem się również z informacją, że baterie przystosowane są do mniej więcej 300 cykli ładowania ich od 0 do 100% co wychodzi 10 miesięcy zakładając, że co dziennie ładujemy telefon.

Także w teorii wygląda to tak, że mając wbudowaną baterię przy uszkodzeniu jej martwi się producent, ponieważ musi ją wymienić podczas trwania 2 letniej gwarancji a przy wymiennej i 6 miesięcznej gwarancji jesteśmy zdani na siebie.

Łatwy dostęp do nowej baterii:

Często wymienia się jako przykład, że wymienną baterię można łatwo zastąpić podróbkami, zamiennikami lub oryginałami, które są w cenie 60% tej, którą znajdziemy w autoryzowanym sklepie. Nie chce być chamski, ale mówi to dużo o osobach, które są za wymienna baterią. Virtuti Cebulari i gimbaza, bo chyba nikt pracujący na telefonie nie będzie oszczędzać na czymś tak ważnym jak bateria, gdzie wiadomo jakiej jakości są takie baterie.

Podsumowanie:

Jestem bardzo ciekawy nasi czytelnicy odnoszą się do tej sprawy. Często w różnych artykułach jest poruszany ten temat, więc zapraszam do dyskusji tutaj abyśmy mogli wspólnie wymienić się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz oczekiwaniami. Ja cały czas uważam, że nie ma to większego znaczenia w jaki sposób jest montowana bateria. Jeśli kupimy nowy telefon z pojemną baterią nie będziemy musieli się nią przejmować przez dłuższy czas. Kupując telefony używane trzeba liczyć się z tym, że bateria wymaga wymiany i wliczyć to w koszta. Tak jak wcześniej pisałem, telefony zmieniam mniej więcej 2 razy do roku, więc osobiście nie zwracam na to uwagi, aczkolwiek bateria w Z10 jest tragiczna sama w sobie a po pół roku katowania do śmieci. Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie oraz wyrażania swojej opinii.
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
BBNews
Czytaj także
Polecane galerie