Google Code Search nie tylko dla programistów

Google Code Search nie tylko dla programistów

Eksperci z firmy Fortify Software, zajmującej się analizowaniem kodów źródłowych pod kątem bezpieczeństwa, twierdzą, że uruchomiona niedawno wyszukiwarka Google Code Search może być ogromną pomocą dla osób, zajmujących się wyszukiwaniem błędów w oprogramowaniu.

W tym także dla crackerów, czyli wszystkich którzy łamią zabezpieczenia programów komputerowych w celach niezgodnych z prawem.

Osoby o dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych, dzięki analizie kodu źródłowego mogą znaleźć ewentualne błędy popełnione przez twórców programów oraz zapoznać się z wykorzystanymi algorytmami i wykorzystać słabe punkty oprogramowania.

Wyszukiwarka Google Code Search gromadzi w jednym miejscu wiele źródeł programów dostępnych w Internecie. Jest to ogromne ułatwienie dla programistów i wszystkich innych osób zajmujących się rozwojem szeroko pojętego software.

W zasobach tej wyszukiwarki znaleźć można zarówno kod programów dostępnych publicznie na licencji GPL, jak też– bardzo rzadko - tych chronionych prawem autorskim. W tym drugim przypadku wystarczy, żeby tzw. robot internetowy Googlebot wyszukał w sieci stronę zawierającą, na przykład nielegalnie upublicznione źródła programu i jeśli przypadkiem kod nie będzie spełniał tzw. kryteriów bezpieczeństwa (skądinąd uważanych za bardzo efektywne), robot skopiuje go i doda do zasobów Google Code Search i będą one dostępne, dopóki obsługa wyszukiwarki ręcznie je usunie i zabroni indeksowania w przyszłości.

Specjaliści podkreślają, że nieoficjalnie funkcjonalność Google Code Search jest od dawna dostępna w głównej wyszukiwarce Google, wystarczy tylko odpowiednio spreparować zapytanie. Wiadomo, że każda rzecz przydatna jednym, może zostać użyta niezgodnie ze swoim przeznaczeniem i powodować ewentualne szkody. Wyszukiwarka internetowa także.

wyszukiwarka, google code search
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie