Google pracuje nad poprawieniem wydajności mobilnego Chrome'a

Google pracuje nad poprawieniem wydajności mobilnego Chrome'a

Ci z Was, którzy korzystają z przeglądarki Chrome na urządzeniach z Androidem (zwłaszcza tych nie z najwyższej półki) zapewne doskonale wiedzą, że nie jest ona demonem prędkości. Google także zdaje sobie z tego sprawę i poinformowało właśnie o pracach nad projektem o nazwie Ganesh, który ma to zmienić poprzez wykorzystanie w większym stopniu procesora graficznego telefonu czy tabletu, o czym informuje serwis  Android Police .

Do tej pory Chrome na Androidzie wykorzystywał do renederowania głównie procesor. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że nie jest to najbardziej optymalne rozwiązania - przeglądarki na komputerach już dawno przerzuciły proces renderowania na procesory kart graficznych. Teraz jak widać najwyższy czas na podobny ruch w wypadku urządzeń mobilnych, na czym skupia się właśnie wspomniany projekt Ganesh.

Google pokazało wczesną kompilację przeglądarki z działającym renderowaniem na GPU działającą na Nexusie 5 (więc GPU wbudowane w układy Qualcomma będą zapewne obsługiwane w pierwszej kolejności). Widać było sporą różnicę w wypadku przewijania strony zawierającej wiele obrazków i znaczników CSS. 

Niestety, ponieważ na urządzeniach mobilnych procesory są nieco bardziej zróżnicowane (tym bardziej, że w obiegu może być wiele wersji sterowników do tego samego GPU), na wersję finalną przyjdzie nam poczekać i najprawdopodobniej będzie ona początkowo dostępna jedynie dla nowszych modeli. Dochodzą też problemy z kompatybilnością ze stronami internetowymi - obecnie Chrome z projektem Ganesh współpracuje jedynie z 15% istniejących stron internetowych, więc przed inżynierami z Google jeszcze wiele pracy.
PDAclub.pl
Czytaj także
Polecane galerie