Headless Apps - mało, ale jednak są

Headless Apps - mało, ale jednak są

Wprowadzenie możliwości działania aplikacji w tle bez graficznej ich prezentacji na ekranie Aktywnych Ramek było jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji BlackBerry 10.2. Niestety okazało się, że w pełni z możliwości tego rozwiązania będziemy mogli skorzystać... dopiero po premierze BlackBerry 10.2.1 i prawdopodobnie na ten system czekają z optymalizacją swoich programów deweloperzy. Nie przeszkodziło to jednak kilku programistom w przygotowaniu swoich "headless apps".

Aktualnie w BlackBerry World odnajdziemy zaledwie kilkanaście takich programy, które bez najmniejszych problemów powinny działać z OS 10.2 (lub nieoficjalną wersją 10.2.1). Nie jest to wiele, ale jednak warto się im przyjrzeć, ponieważ niektóre z nich oferują funkcje, na które czeka wielu użytkowników. Warto przy tym pamiętać, że niektóre aplikacje tworzone przy współpracy z BlackBerry (np. Skype) już posiadają tę możliwość, choć rozwiązanie to w takiej formie nie jest jeszcze dostępne dla deweloperów.

Wymienienie najważniejszych pozycji z tej listy nie zajmie zbyt długo - w zestawie są dwie aplikacje od Toysoft Development - Profile Changer Pro oraz Wallpaper Changer, a także po jednej propozycji od X-Reve (SMS Blocker for BlackBerry 10) i manysmallapps (On Location headless app), Jamesa Paula Muira (Flip Shush), Aerize (LockPic-Wallpaper For LockScreen And Home Screen), Nhuana Vu (Call Alert), 10Soft (Watcher) Do czego służą?

On Location headless app pozwala nam na skonfigurowanie kilku lokalizacji, gdzie w momencie ich opuszczenia lub dotarcia do nich nasz telefon automatycznie wyśle wiadomość SMS pod wskazany numer. Możemy przy tym ustalić, czy powiadomienia mają być wysyłane przy dotarciu, opuszczeniu, w obydwu przypadkach, oraz do każdej lokalizacji przypisać inną treść wiadomości, a jeśli akurat nie chcemy nikogo powiadamiać - łatwo i szybko zablokować cały mechanizm. Oczywiście nie zabrakło możliwości zmiany profilu na podstawie naszej lokalizacji.

Opcji SMS Blocker for BlackBerry 10 można domyślić się już po samej nazwie, choć jego funkcjonalność jest o wiele bardziej rozbudowana niż samo blokowanie numerów, jak chociażby ustawienie automatycznej odpowiedzi dla wybranych numerów lub nadawców.

Watcher natomiast ma kilka funkcji, które mogą pamiętać użytkownicy aplikacji AddOnis ze starszych wersji systemu BlackBerry. Wśród nich jest m.in. aktywowanie wibracji w momencie nawiązania/rozłączenia połączenia, aktywacji diody LED przy połączeniu przychodzącym z opcją modyfikacji kolorów, automatyczna zmiana profili według czasu i automatyczna zmiana tapety. Podobne opcje oferuje nam także Call Alert .

Flip Shush może natomiast przypaść do gustu tym, którym często ktoś przeszkadza np. podczas oglądania filmów czy słuchania muzyki z telefonu, np. nieodwzajemnioną chęcią przeprowadzenia rozmowy albo tym, którzy zapominają wyciszyć swojego telefonu. Zadanie aplikacji jest proste - odwracając telefon "twarzą" do ziemi wyciszamy w ułamku sekundy wszystkie powiadomienia.

Uniknąć takiej sytuacji możemy dzięki Profile Changer Pro , który pozwala zaprogramować kilkanaście sytuacji, w których profil naszego telefonu jest automatycznie zmieniany. Nie jesteśmy tutaj ograniczeni do jednego "powodu" zmiany - PCP potrafi zmienić profil bazując nie tylko na godzinie, ale także określonych słowach kalendarza, tj. np. przy każdym wpisie ze słowem "spotkanie" automatycznie ustawi profil "Wyłączony" bez konieczności podejmowania żadnej akcji z naszej strony. Dodatkowo możemy szybko aktywować wybrany profil na określony czas - dzięki temu, po 2 godzinach wizyty w kinie, nie będziemy musieli ręcznie ustawiać profilu "Normalny", w międzyczasie przegapiając kilka połączeń. Poza tym twórcy przygotowali dla nas kilka bonusów, wliczając w to możliwość aktywacji wibracji przy połączeniach, zmianę koloru diody LED przy określonych kontaktach czy tworzenie kopii zapasowej naszych ustawień.

Prawdopodobnie w BlackBerry World kryją się jeszcze jakieś nieodkryte aplikacje potrafiące działać w tle. Jeśli udało Wam się jakieś znaleźć, koniecznie dajcie znać!

PS: Przed zakupem aplikacji warto sprawdzić w jej opisie, czy opcja pracy w tle wymaga posiadania OS 10.2.1 czy 10.2.


Serwis BBNews.pl jest częścią grupy PROGET.

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie