Historia designu BlackBerry PRIV

Historia designu BlackBerry PRIV

W zeszłym roku mieliśmy okazje poznać historie projektowania wyjątkowego BlackBerry Passport, który choć skierowany do wąskiej grupy odbiorców, wyróżnia się zdecydowanie na plus nie tylko designem, ale także jakością wykonania na rynku flagowców ostatnich lat.

Teraz, wraz z premiera PRIV, mamy okazje poznać trochę więcej szczegółów o tym jak wyglądał proces projektowania i tego smartfona. W końcu telefonu z mechanizmem wysuwanej klawiatury od lat nie było na rynku i projektanci mieli ciężkie zadanie aby pogodzić rozwiązanie znane dotąd z BlackBerry Torch z urządzeniem zgodnym z "obecnymi trendami".

W ostatnim wywiadzie główny designer BlackBerry, Michael DeFazio wraz z dwójką innych projektantów opowiada o tym jak wyglądał proces powstawania nowego flagowca Kanadyjczyków.

Co było główna inspiracja przy tworzeniu PRIV?

DeFazio: Polaczenie nowoczesnej formy ze starsza- typu Slider. Przejście na Androida oznaczało, że musieliśmy podjąć wyzwanie integracji naszej klawiatury fizycznej do urządzenia z dużym ekran o proporcjach 16:9, gdyż musieliśmy w praktyczny sposób połączyć te dwa światy, pamiętając, że całość powinna zachować kompaktowe rozmiary. Naszym celem było wzornictwo, które będzie pasować do refleksji prywatności, towarzyszącej najnowszemu smartfonowi. Takie smaczki i subtelne elementy powinny zaintrygować odbiorcę, sprawiając, że będzie to coś, co będzie chciało się mieć.

Jakie były cele przy projektowaniu PRIVa i jak udało się je osiągnąć?

Głównym celem było stworzenie urządzenia bez kompromisów- czyli takiego, które będzie wygodne zarówno jako smartfon dotykowy, a kiedy potrzeba świetne narzędzie z klawiatura fizyczna. Rozmiar musiał być porównywalny z flagowcami konkurencji, bez poświęcania wytrzymałości, grubości, ergonomii, czy wzornictwa urządzenia. Po wysunięciu, telefon musiał być wygodny podczas pisania, gdyz klawiatura to element z którego BlackBerry słynie. Efekty widać, gdy użytkownicy po raz pierwszy widzą, jak spod ekranu wysuwa się pełną klawiatura fizyczna. Forma urządzenia pozostaje nieprzerwana z wyjątkiem subtelnej belki u dołu, która wskazuje skąd wysuwana jest dotykowa klawiatura fizyczna.

Priv-Development

Jak wyglądał wpływ inżynierii mechanicznej na budowę PRIVa?

Nasi inżynierowie do granic możliwości testowali materiały i procesy pozwalające otrzymać bezkompromisowe połączenie full-toucha z fizyczną klawiaturą. Dzięki wykorzystaniu takich materiałów jak tkanina ze szkła kompozytowego, nasza ekipa była w stanie umieścić w smartfonie baterię o pojemności aż 3410mAh, która jest pojemniejsza jak u większości konkurencji. To zdecydowanie świetny pokaz możliwości efektywnej pracy przy projektowaniu urządzenia.

Połączenie pracy inżynierów z różnych działów pozwoliło na otrzymanie wyjątkowego urządzenia z Androidem z najwyższej półki i miejmy nadzieję, że już teraz specjaliści z BlackBerry zaczynają pracę nad kolejnym ikonicznym urządzeniem.

Po więcej zapraszam na blog Inside BlackBerry

BBNews
Czytaj także
Polecane galerie