HTC grubo pod kreską. To już koniec ery smartfonów?

HTC grubo pod kreską. To już koniec ery smartfonów?

Fot. PAP/EPA

Akcje tajwańskiej spółki HTC, zajmującej się produkcją smartfonów, mocno spadły po zapowiedziach, że przewidywane prognozy z zysków i sprzedaży były zawyżone. Przez tę wiadomość akcjonariusze kierowanej przez Petera Chou (na zdjęciu) spółki doświadczyli spadku o 7 proc. na tajwańskiej giełdzie - podało BBC.

Koncern HTC poinformował, że oczekuje przychodów na poziomie 3 miliardów dolarów w drugim kwartale tego roku. Jest to wynik o 13 proc. niższy od początkowej prognozy przedstawionej akcjonariuszom przez firmę. Obniżono także prognozy marży z zysku - z 11 do 9 proc.

Według BBC powodem problemów tajwańskiej firmy jest spowolnienie popytu na nowe smartphony w Europie, a także spór patentowy w USA, który spowodował opóźnienie we wprowadzaniu nowych modeli telefonów na rynek amerykański. Według analityków, HTC musi też zmagać się z nieustannie rosnącą w siłę konkurencją.

- HTC było przecież liderem jeśli chodzi o sprzężenie swoich produktów z systemem Android. Jak widać, niestety nie przygotował się dostatecznie do odparcia zmasowanego ataku ze strony innych graczy tego sektora - powiedział Andrew Milroy z firmy Frost & Sullivan. - Wejście na rynek tańszych producentów z Chin oraz Samsunga na pewno utrudniło im życie - dodaje.

Czytaj więcej Samsung Galaxy Note nie traci na popularności. Są wyniki Południowokoreański koncern pochwalił się danymi o sprzedaży swojego smartfona na rodzimym rynku. - Możliwe, że HTC po prostu źle wybrało czas wprowadzenia nowego modelu. Nie przemyślano dobrze wszystkich konsekwencji i tego, że na rynek wchodzi nowa seria Samsunga - Galaxy, która zbiera przecież coraz lepsze recenzje - zastanawia się Milroy.

Tajwański producent smartphonów odnotował w ostatnich miesiącach duże spadki. Zysk netto spadł o 70 proc. w pierwszym kwartale, w porównaniu do identycznego okresu rok wcześniej. Spadły także przychody HTC i to nie bagatela o 35 proc. Według BBC stwarza to obawy, że koncern będzie tracił jeszcze więcej w stosunku do swoich rywali.

Niektórzy analitycy twierdzą, że problem HTC nie leży w samej firmie i jej produktach, ale w ogólnoświatowym spowolnieniu gospodarczym. Po pierwsze wpływ na to może mieć szerzący się kryzys w Europie, a także słabe dane z USA.

Czytaj więcej Kodak pozwie Apple'a i HTC. Poszło o patenty Bankrutujący producent aparatów fotograficznych twierdzi, że giganci za bardzo wzorują się na zastrzeżonych rozwiązaniach. Tonący brzytwy się chwyta? Strefa euro walczy z kryzysem związanym z zadłużeniem państw, a wieści dotyczące stopy bezrobocia w USA, także nie napawają nadzieją na zwiększenie popytu.

Trzeba pamiętać, że to właśnie rynek amerykański jest kluczowym dla tajwańskiego giganta.

- Jeśli okaże się, że powodem jest sytuacja gospodarcza w skali marko, to spółka nic na to nie poradzi. Bez znaczenia, czy jej produkty będą dobre, czy złe - mówi Bonnie Chang, analityk z firmy Yuanta. - Może to nawet wpłynąć na działalność Appla - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
HTC idzie na wojnę z bankiem. Za "sprzedaj"
Producent smartfonów uważa, że przyznana mu rekomendacja była niezgodna z prawem i naraziła firmę na straty.
Explorer. Najtańszy telefon od HTC
Smartfon dla początkujących zadebiutuje do końca bieżącego roku.
Wielka wojna o patenty. Oni pokonają Apple?
To już trzecia skarga, jaką tajwański producent telefonów komórkowych składa na amerykańską korporację do Międzynarodowej Komisji Handlu w USA.


giełda, apple, htc, samsung galaxy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Mentat x64
89.74.194.* 2012-06-12 20:49
"To już koniec ery smartfonów?" inteligentna wypowiedź... żal... tak, to już koniec, na pewno! Wracamy do starych modeli z klawiaturą
aaa75
193.111.166.* 2012-06-12 15:44
Redaktorze - czy wieszcz co oznacza "pod kreską" ???
Is200
217.23.173.* 2012-06-11 16:49
tytul tego artykulu jak z wp albo onetu!!! masakra - co innego w artykule i co innego w tytule - kurcze gdzie sie podziali rzetelni redaktorzy i pisanie ze zrozumieniem - matury bracie nie pisales czy jak??? Trzymaj poprzeczke bo money.pl jest jak swego rodzaju wyspa w tym balaganie - ba nawet relkama nie jest tutaj tak natarczywa jak na innych portalach gdzie sie trzeba doslownie od niej opedzac...
Zobacz więcej komentarzy (8)